Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicili ile Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kara liste kaydı birbirinden çok farklı iki kavram olup genelde birbiri ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken sanıldığı gibi Merkez Bankası kara liste sicil sorgulama işlemi değil Findeks kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirmektedir.

Yani önemli olan kara listede olmak ya da kredi sicili geçmişiniz değil sahip olduğunuz kredi notu ortalamanızdır. Tabiki bu kavramlar birbiri ile ilişkili kavramlardır ancak kredi notu yükseltme taktikleri uygulanarak not ortalamasının iyileştirilmesi mümkündür.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankasının kayıt altına aldığı kara listede olup olmadığınızı sorgulamak için Merkez Bankası Ankara merkezine dilekçe yazarak başvuruda bulunmanız gerekir. Dilekçeniz yetkili merci tarafından sıraya alınacak olup yanıtlanacaktır. Ancak bunun için uzun bir süre beklemeniz gerektiğini bilmenizde fayda var.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulan kara liste kayıtları için de risk merkezi raporu talebinde bulunmanız gerekmektedir. Risk merkezi rapor ücreti olarak internet üzerinden yapılan sorgulamalarda 2,25 + KDV ücret talep edilmektedir.

Kara Listede Miyim?

Kara listede olup olmadığınızı anlamak için kullanabileceğiniz en kolay yöntem Findeks risk raporu sorgulaması hizmetinden yararlanmaktadır. Findeks risk raporu geçmiş dönemde yer alan kişinin kullandığı kredili ürünleri ve bu ödemelerin düzenini göstermekte olup kara listede olmak durumunda bu da listede yer alacaktır. Kara liste affı çıksa ya da kara listeye girmeye neden olan borç kapatılsa dahi kişi 5 yıl boyunca kesinlikle bankalardan kredili ürün kullanamamaktadır.