Merkez Bankası Kara Liste Sicil Sorgulama

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankalardan kredili ürünler kullanan ve bu ürünlerin ödemelerini son ödeme tarihi geçmesine rağmen yapmayan kişiler hakkında banka alacağın tahsili için yasal işlem başlatmaktadır. Hakkında yasal takip süreci başlatılan kişiler ise ne yazık ki otomatik olarak Merkez Bankası tarafından tutulan kara liste adı verilen özel bir listeye yazılmaktadır.

Kara Liste Nedir?

Bankalara olan borçlarını ödemeyen ve bu borçlar nedeni ile hakkında hukuki işlemler başlatılan kişilerin kayıt altına alındığı listeye kara liste adı verilmektedir. Bu liste Merkez Bankası tarafından tutulmakta olup KKB kara liste kayıtlarına erişim hakkına sahiptir.

Bu nedenle artık kara liste affı çıksa dahi bu listede olan kişilerin kayıtları Merkez Bankası tarafından silinse dahi KKB bu kayıtları kendi veri tabanında kayıt altına tutmaya devam ettiği için ne yazık ki bir kere kara listeye giren kişilerin kredi kullanmaları artık imkansız kabul edilmektedir.

Kara Listede Miyim?

Kara liste sorgulama işleminin sonucunda kişinin kara listede olup olmadığını öğrenmesi mümkündür. Buna ek olarak Findeks risk raporu verileri de kişinin kendi konumunu görmesi açısından son derece önemli veriler sağlar. Kara listeden çıkmak için yasal süre olan 5 yılı kişinin mutlaka doldurması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Banka Neden Kredi Vermez?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.