Memurun ve kamu işçisinin zam oranı belli oldu. 3 Temmuz itibariyle memurun ve kamu işçisinin ne kadar maaş alacağı ve maaşlara yapılacak zam oranlarının ne olacağı kesinleşti. 

Haziran ayına ait enflasyon oranlarının ve sayılarının ne olduğunun TÜİK tarafından açıklanmasının ardından memurlara, memur emeklilerine, kamu işçilerine ve işçi emeklilerine ne kadar ek zam yapılacağı belli oldu. Bu ek zam oranlarının belirlenmesi sonucunda milyonlarca memurun, memur emeklisinin, kamu işçisinin ve işçi emeklisinin Temmuz ayında alacakları maaşları ne kadar ek zamla alacakları kesinleşmiş oldu.

TÜFE Oranları Beklentilerin Altında Geldi

Bilindiği gibi memurlara, memur emeklilerine, kamu işçilerine ve işçi emeklilerine her Ocak ve Temmuz aylarının başında zam yapılmakta. Bunların yanı sıra bu çalışanların maaşlarına Temmuz ayının başında alınan enflasyon verilerine bağlı olarak ek zam yapılmakta. Enflasyonun belirli bir oranın üstünde gelmesi maaşlara ek zam yapılması anlamına gelirken, enflasyon oranının belirli bir düzeyin altında olması durumunda maaşlara ek zam yapılmamakta.

Temmuz ayı başı olan 3 Temmuz 2017 günü söz konusu tüm memurların merakla ve heyecanla beklediği bir gündü. TÜFE oranının ne olacağı çok merak ediliyordu. TÜFE oranlarının yüzde 0,1 oranında artması beklenirken, oranlar beklenenin altında geldi hatta tam tersi yönünde geldi. Buna göre TÜFE Haziran ayınca yüzde 0,27 oranında düştü.

Memura ve Memur Emeklisine Yüzde 2,9 Oranında Enflasyon Zammı

Hatırlayacağınız üzere TÜFE Mayıs ayı sonunda yüzde 11,72 idi. Ancak Temmuz ayında TÜFE’nin yüzde 10,9 olduğu görüldü. Ek zammın yani enflasyon zammının altı aylık artış üzerinden belirlenmesinden ötürü, yapılan hesaplamalar sonucunda 6 aylık artışın yüzde 5,89 olduğu belirlendi. Enflasyon farkı yüzde 2,9 olduğu için memur ve memur emeklilerine bu oranda zam yapılmasına karar verildi.

Hatırlayacağınız üzere milyonlarca memur ve memur emeklisine yılbaşında yüzde 3 zam yapılmıştı. Şimdi Temmuz ayının başında beklendiği üzere bu çalışanlara ve emeklilere yüzde 2,9 ek zam yapılacak. Ayrıca diğer emekliler yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile işçi emeklileri de zam alacak.

200 Bin Kamu İşçisine Yüzde 7,5 Oranında Zam

Başbakan Binali Yıldırım bugün kamu işçilerine onların bekledikleri müjdeyi verdi. Buna göre 200 bin kamu işçisine hem bu yıl içinde hem de 2018 yılında zam yapılacak. 2017 yılında ilk altı ay için kamu işçilerinin aylıklarına yüzde 7,5 ve ikinci 6 ay için yüzde 5 oranında zam yapılacak. Ayrıca 2018 yılında yüzde 3,5 + 3,5 zam yapılacak.

Enflasyon farkı oluşması durumunda kamu işçilerine ek zam yapılması söz konusu olacak. Başbakanın değindiği diğer bir konu da ek ödenekler oldu. Buna göre ek ödenekler bir kereye mahsus olmak üzere 500 TL’den 750 TL’ye çıkarılacak. Maaşı brüt 3000 TL’nin altında olan çalışanların maaşlarına 90 TL ilave edilecek.