Memura ve Memur Emeklisine Enflasyon Zammı Yolda

Memura ve memur emeklisine enflasyon zammının geleceği kesinleşti. Buna göre memurlara ve memur emeklilerine bir puanın üstünde ek zam yapılacak.

Memurlara ve memur emeklilerine yılbaşında yapılan zamdan sonra 2017 yılı içinde ek zam yapılıp yapılmayacağı enflasyon oranına bağlanmıştı. Enflasyonun belirli bir oranın üstüne çıkması durumunda memurlara ve memur emeklilerine ek zam yapılacaktı. 2017 yılının ilk üç ayında enflasyon belirlenen oranın üstüne çıktı. Bu da memura ve memur emeklilerine enflasyon farkının yansıtılacağı anlamına geliyor.

Enflasyon Yılın İlk Üç Ayında Yüzde 4,34 Oranında Arttı

Enflasyonun, yılın ilk üç ayına ait tablosu ortaya çıktı. Buna göre enflasyon 2017’nin ilk üç ayında yüzde 4,34 oranında arttı. Bu da memurlara ve memur emeklilerine bir puanın üstünde ek zam yapılmasının gerektiğini gösteriyor. TÜFE’nin 2017 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında yüzde 4,34 oranında artması beklenen zammın yapılacağı anlamına geliyor.

Hatırlayacağınız üzere memurlara ve memur emeklilerine 2017 yılının başında yüzde 3 oranında zam yapılmış, yıl içinde enflasyon oranının zam oranının üstüne çıkması hâlinde memurlara ve memur emeklilerine enflasyon farkının yansıtılacağı söylenmişti. Sonunda beklenen oldu ve memurlara ve memur emeklilerine zam yapılmasına karar verildi.

Enflasyon Artışının Etkileri

Enflasyonda meydana gelen artış memurları ve emeklileri sevindirebilir. Çünkü zaten memur emeklileri bu zammı az bulmuşlardı ve buna ek zam istemişlerdi. Bu yüzden enflasyon oranlarında meydana gelen artış onları sevindirebilir. Ancak bir de enflasyon oranlarında meydana gelen artışı maaşlarında hiç göremeyen çalışanlar var.

Pek çok özel sektör çalışanlarının maaşları enflasyon arttığında aynı kalıyor. Dolayısıyla bu çalışanların alım gücü azalıyor. Üstelik enflasyon oranlarına meydana gelen artışın ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor.

Enflasyon Artışının Devam Edeceği Ön Görülüyor

Enflasyon artışı gelecek aylarda da devam edecek. Mart ayında yüzde 11,29 şeklinde açıklanan enflasyon oranının Nisan ayında yüzde 12 seviyesine çıkması bekleniyor. Mart ayında fiyatı e çok artan ürünler giyim ve ayakkabı ürünleri oldu. Ayrıca sağlık alanında, eğlence ve kültür alanında da artışlar gerçekleşti. Tütün ve Alkol ürünlerinin fiyatları aynı düzeyde kaldı. Mart ayında fiyatı en çok yükselen ürün mandalina oldu.

Enflasyon oranlarında meydana gelen artışların nedenlerinin döviz kurunda meydana gelen artış dışa bağımlılık ve cari açık olduğu söyleniyor. Yani pek çok ürünü ve kaynağı dışarıdan almak enflasyonda artışa neden oluyor. Ayrıca döviz kurunda artış yaşanması ve enflasyonda artışa sebep olarak gösteriliyor. Cari açık döviz talebi oluşturuyor ve bu da döviz kurunda artış meydana getiriyor.

Enflasyon artışının önüne geçmek için Ar-Ge’nin desteklenmesinin yatırımların inşaata değil sermaye piyasalarına yapılmasının etkili olacağı belirtiliyor. Tüm bunlar yapılsa dahi enflasyonun düşmesinin daha vakit alacağına ve uzun süreceğine dair öngörüler var.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.