Memura faizsiz kredi veren banka olup olmadığını merak eden çok sayıda memur vardır. Memurlar faizsiz kredi avantajından yararlanmayı istemektedirler. Memura faizsiz kredi veren banka olup olmadığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Memurların, emeklilerin ve işçilerin bankalardan kredi alması oldukça kolaydır. Bu kategorilerde yer alan çalışanlar bankalardan kredi almakta pek zorlanmazlar. Çünkü zaten bankaların kredi vermek için aradıkları kefil koşullarının ilk sırasında memurlar vardır. Elbette kredi notu ve yasal takibe düşme durumu bu kategoride yer alan çalışanlar için de önem arz etmektedir. Ancak yine de bankalardan kredi almaları çok daha kolaydır.

Memurların faizsiz kredi alabilme durumları 2016 yılında söz konusu iken 2017 yılında söz konusu değildir. Hatırlayacağınız üzere 2016 yılında bankalar emeklilere, işçilere ve memurlara faizsiz kredi veriyor ve kampanyalar düzenliyorlardı. Fakat şu anda memurlara faizsiz kredi veren banka yoktur. Bu duruma sebep olan gerekçelerin  başında darbe girişimi ve OHAL kararı vardır. Ayrıca terörle mücadele etme çalışmaları da hükümetin gündeminin yoğun hâle gelmesine neden olmuştur. Dolayısıyla emeklilerin, işçilerin ve memurların bankalardan faizsiz kredi almaları artık mümkün değildir.

Memurlara bankalar faizsiz kredi vermemektediler. Ancak memurların düşük faizli kredi almak için sendikalara başvurmaları mümkündür. Zira sendikalar üyelerine düşük faizli kredi almaları konusunda yardımcı olmaktadırlar. Memur – Sen, Bembir – Sen, Kamu – Sen ve benzeri sendikalar üyelerinin faizsiz kredi alabilmesi için bankalarla anlaşma yapmaktadırlar. Yani sendika üyesiyseniz ve sendikanızın bankalarla bu tür bir anlaşması varsa bu anlaşmaya dayalı olarak bankalardan ihtiyacınız doğrultusunda düşük faizli kredi almanız mümkündür. Düşük faizli kredi almanızı sağlayan diğer bir yol da bir kamu bankasından maaş almaktır. Eğer maaşınızı kamu bankasından alıyorsanız bu bankalardan düşük faizli kredi çekme avantajından yararlanmanız mümkün olabilir.

Emekli, memur ya da işçiyseniz ve düşük faizli kredi çekmek istiyorsanız yararlanabileceğiniz pek çok özel gün kampanyası vardır. Bankalar tıp bayramlarında, dinî bayramlarda, hemşireler gününde, polis haftasında, öğretmenler gününde ve daha pek çok özel günlerde düşük faizli kredi kampanyaları yapmaktadırlar. Bu kampanyalara ek olarak dosya masrafsız krediler de vardır. Bunlar faizsiz kredi değildir. Ancak yüksek tutarda krediye ihtiyacınız varsa dosya masrafsız kredi kampanyaları çok işinize yarayacaktır.

Memura faizsiz kredi veren bankalar yukarıda belirttiğimiz gibi, darbe girişimi, OHAL ve terörle mücadele çalışmaları nedeniyle şu an için yoktur. Ancak saydığımız seçeneklerden birini kullanarak düşük faizli kredi almanız mümkündür. Ayrıca her ay düzenli olarak aidat ödediğiniz sandıklar varsa bu kurumlar da düşük faizli kredi almanızı sağlayabilir. Bunlar Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN), Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) ve benzeri kurumlardır. Bunlardan birine üyeyseniz ya da üye üye olursanız düşük faizli kredi alabilirsiniz.