Kredi borcunu ödemeyen kişilere bankalar belirli kanuni yaptırımlarda bulunmaktadır. Ancak son yıllarda tüketici lehine yapılan pek çok kanuni değişiklik bankaların elini zayıflatırken bankalar da buna karşılık olarak kredi notu sistemi olan Findeks sistemini kurarak kredi kullanan kişilerin borçlarını düzenli ödemeleri konusunda baskı oluşturmaya devam etmektedir.

Bankaların memur kredi kampanyaları düzenleyerek memurlara kredi kullandırma konusunda daha istekli davranmalarının en önemli nedeni maaşlarının özel sektöre göre daha yüksek olması ve işten çıkarılma risklerinin daha düşük olmasıdır. Yine memurların kendi konumlarını koruma isteği daha yüksek olduğu için borç ödeme düzeni de daha yüksektir. Peki, memur kredi borcunu ödemezse ne olur, işten çıkarılır mı?

Genelde “memurum, çok borcum var” diyen kişilerin en büyük korkuları bu borçların memuriyetlerini olumsuz etkilemesi ve buna bağlı olarak işten çıkarılma korkusu yaşamalarıdır. Ancak kesinlikle böyle bir risk yoktur. Burada yaşanabilecek en büyük olumsuzluk memurun borcu ödememesi durumunda yasal sınırlar içerisinde belirlenen oranda maaşa haciz konmasıdır. Memurun maaşına haciz gelirse ödeme yapan kurum bu haciz konan kısım üzerinden kesinti yaparak kalan tutarı bankaya maaş hesabına yatırarak kesintiyi gerçekleştirir. Memurun bu nedenle ceza alması ya da işten çıkarılması söz konusu değildir.