Masrafsız kredi veren bankaların hangileri olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Masrafsız kredi veren bankalar hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyun.

Masrafsız kredi almak yani kredi alırken dosya masrafı ödememek pek çok kişi tarafından istenmektedir. Dosya masrafı aslında kredi tahsis ücretidir. Yani bankalar kredi almak isteyen müşterilerinden kredi için masraf alırlar. Bu masraf tüm bankalar tarafından istenen kredinin binde beşi kadar alınır. Yani 100.000 TL kredi almak istediğinizde 500 TL dosya masrafı ödersiniz. Bu ücret kredi belgelerinde kredi tahsis ücreti şeklinde geçer.

Dosya masrafına ayrıca BSMV de eklenir ki bankanın belirlediği bir ücret çıkar ortaya. Vatandaşların çoğu bu masrafı ödememek için kredi verirken dosya masrafı almayan bankalara kredi başvurusu yaparlar. Ancak dosya masrafı ödemeyeyim derken aldığınız krediye çok yüksek faizler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Neden böyle olduğunu anlamak için yazımızın devamını okuyun.

Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de bankaların çoğu dosya masrafsız kredi vermektedir. Bu bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, ING Bank, Akbank ve TEB’dir. Ancak dediğimiz gibi bu bankalar masraf almasa da alamadıkları ücreti kredi faizlerine yansıtmaktadırlar. Yani bankalar

dosya masrafsız şeklinde adlandırdıkları kredileri size daha yüksek faizlerle vermektedirler. Bu yüzden siz kârlı olduğunuzu düşünseniz de aslında bu durumdan kazançlı çıkan taraf yine bankalar olur.

Masrafsız kredi şeklinde reklamı yapılan kredilere bu yüzden atlamamalısınız. Öncelikle dosya masrafı alan diğer bankaların aynı türdeki kredilerinin faiz oranlarıyla dosya masrafsız kredilerin faiz oranlarını karşılaştırmalı ve ondan sonra hangi kredinin sizin için daha avantajlı olduğuna karar vermelisiniz.

Masrafsız Kredi Avantajlı Mıdır?

Dosya masrafsız krediler yazımızda da söz ettiğimiz gibi pek avantajlı değildirler. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz. Diyelim ki bankadan yüzde 1,12 faiz oranı ile bir kredi almaya karar verdiniz. Bu kredinin dosya masraflı olduğunu ve bankanın da sizden bu kredi için aldığınız kredinin binde beşi oranında kredi tahsis ücreti aldığını farzedelim.

Ancak başka bir banka yine aynı tutarda krediyi dosya masrafsız veriyor. Ancak krediye BSMV ve masraf almadığı için yüzde 1,17 ile yüzde 1,20 oranları arasında faiz uyguluyor. Bu durumda hangi krediyi alırsınız? Elbette dosya masraflı krediyi almak bu durumda daha mantıklıdır.

Dosya masrafsız kredi pek çok müşteri tarafından avantajlı gibi görülmektedir. Yani bu kredi türü insanlara daha avantajlı gibi gösterilmektedir. Ancak dosya masrafsız kredinin faiz oranlarını dosya masraflı kredinin faiz oranlarıyla karşılaştırdığınızda bunun pek öyle olmadığını hemen anlarsınız. Yani dosya masrafsız kredinin pek avantajlı olmadığını anlarsınız.

Yine de dosya masrafsız kredi veren bankalara başvurarak bu kredi türünü almaya ısrar ediyorsanız o hâlde kredinizi yüksek faizli olarak geri ödemeyi de kabul etmelisiniz. Bazı kişiler de yüksek tutarlı kredi aldıklarında dosya masrafını yüksek buldukları için aynı tutarda krediyi dosya masrafsız olarak almayı tercih etmektedirler.