Bankalar tarafından kullandırılan kredilerin bir bölümü için kredi dosya masrafı tahsil edilirken bazı kredilerde ise dosya masrafsız kredi kullanımına izin verilmektedir. Bankalar bu konuda müşterilerine 2 seçenek sunmakta olup bu seçeneklerden biri yüksek faizli masrafsız kredi kullanmak bir diğer ise düşük faiz oranları ile dosya masraflı kredi kullanmaktır.

Masrafsız Kredi Nedir?

Kullanılan kredi için bankanın masraf talep etmediği kredi paketlerine masrafsız kredi adı verilmektedir. Bankaların en büyük gelir kaynakları kullandırdıkları krediler ve bu kredilerden tahsil ettikleri faiz gelirleri ile dosya masraflarıdır. Bu nedenle dosya masrafsız kredi kullandıran bankalar kendi karlarından vazgeçmeyecekleri için bunun yerine kredi faiz oranları için daha yüksek faiz oranları uygulayarak bu masrafı yine de sizden tahsil etmektedir. Hatta bazı bankalarda dosya masrafsız kredi faiz oranları ile normal ihtiyaç kredisi faiz oranları karşılaştırıldığında çok daha yüksek kredi faiz oranları uygulandığı görülmektedir.

Masrafsız Kredi Nasıl Kullanılır?

Dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin tek yapmaları gereken bankaların internet şubesi üzerinden ihtiyaç kredisi başvuru formu doldurmaktır. Bazı bankalar kefilsiz evraksız kredi kullanımına izin vermekte olup sadece kişinin kimlik belgesi ile kredi kullanımına izin vermektedir. Ancak bu tip kampanyalardan yararlanmak isteyen kişilerin yüksek kredi notu ortalamasına sahip olmaları istenir. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilere hem daha zor kredi onayı verilmekte hem de çok daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanımında bulunulmaktadır.