Kendi işinin sahibi olmak isteyen kişilere sunulan kredi desteklerinden biri de son yıllarda oldukça popüler olan mantar yetiştiriciliği kredi desteğidir. Mantarların ülkemizin pek çok bölgesinde son derece kolay bir şekilde yetiştirilebilir olmasının yanı sıra talebin de çok fazla olması bu alana olan ilginin her geçen gün artmasına neden olmaktadır.

Mantar Üretimi Kredisi

Öncelikle bu kredilerin tüm mantar türleri için geçerli olmadığının bilinmesi gerekir. Mantar yetiştiriciliği kredisi normal koşullar altında daha az bulunan istiridye mantarı, gelincik mantarı, çam kabara mantarı, çörek mantarı ve höbelen mantarı türleri için kullandırılmaktadır.Bu mantar türleri yerine Kültür Mantarı,İstridye Mantar türlerine kredi çıkmaktadır.

Kısa sürede çok yüksek miktarda hasat imkanı sunan mantar türleri bu nedenle yatırımcıların da gözdesi konumundadır. Belirli kriterlere özen gösterilmesi durumunda genelde hasat her zaman başarılı olur. Ancak mantar hastalıkları konusunda son derece dikkatli olunmalıdır.

Mantar Yetiştiriciliği Kredi Nasıl Alınır?

2018 yılında mantar yetiştiricilerine 30 bin lira kredi desteği sağlanırken kredi desteğini devlet Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kullandırmayı sürdürmektedir. Tarımsal krediler arasında yer alan mantar yetiştiriciliği kredisi başvurusu için Ziraat Bankası şubeleri üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mantar Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir ?

Başvuru şartları olarak aşağıdaki koşullar şart koşulmaktadır;

  • Mantar yetiştirilecek alanın en az 100 metre kare alan olması
  • Üretimden hasatda senede 15 veya 20 ton kompost elde edilmesi
  • 3 katlı ranza sistemi veya diğer sistemlerin uygulandığı bir sistem kurulması
  • bu sistemin içinde Vantilatör, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre gibi malzemelerin alınması
  • Mantar türü olarak beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi