İçindekiler

Maliyeye borcu olan esnafın merak ettiği konulardan biri bankalardan kredi alıp alamayacağıdır. Maliyeye borcunuz varsa bankalardan kredi alıp alamayacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun. 

Teknolojinin son zamanlarda çok gelişmesi kamu kurumlarının ve özellikle bankaların işini oldukça kolaylaştırmıştır. Öyle ki, artık bankalar müşterilere ait bilgilerin tümünü teknoloji sayesinde kullandıkları sistemler üzerinden görebilmektedirler. Sadece bankalar ve kamu kurumları değil şirketler ve GSM operatörleri de müşterilere ait önemli bilgilere söz konusu sistemler üzerinden ulaşabiliyorlar.

Kurumlar müşterinin borcu olup olmadığını görebiliyor, kredi notunu hemen sorgulayarak öğrenebiliyorlar. Devlet bu konuda teknolojinin tüm nimetlerini bu önemli bilgileri paylaşmak için kullanıyor. Müşterilere ait kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bankalarla ve şirketlerle paylaşılıyor. Yani artık borcunuz varsa bunu gizlemeniz pek mümkün değil gibi görünüyor.

Devlet söz konusu sistemleri vatandaşların kullanımına, şirketlerin ve kamu kurumlarının kullanımına açtığı için artık borcunuz olduğunda bunun hemen görülmesi mümkün. Diyelim ki devlete borcunuz var ve fakat kamu kurumunda gerçekleştirmeniz gereken bir işlem de var. Bu durumda borcunuzu ödemeden işleminizin gerçekleştirilmesi mümkün olmayabilir. Yani borcunuz her yerde can sıkıcı ve rahatsız edici şekilde karşınıza çıkabilir.

Maliyeye Borcu Olan Esnafa Kredi Var Mı?

Maliyeye borcu olan esnafın kredi alıp alamayacağı sık sık sorulan sorulardan biridir. Maliyeye borcu olan esnafa kredi verilir mi? Hayır, verilmez. Maliyeye borcu olan bir esnaf iseniz bankalar size kredi vermeyecektir. Çünkü bankalar sizin bilgilerinize sistemler üzerinden kolayca ulaşabilmekte ve size ait tüm bilgileri görebilmektedirler.

Bankadan kredi talebinde bulunduğunuz zaman yapılan bir sorgulama sonucunda banka sizin maliyeye borcu olan bir esnaf olduğunuzu hemen görebilmektedir. Bankaların maliye kayıtlarına ulaşmasını sağlayan yani onlara bu imkânı tanıyan da zaten devlettir. Bu yüzden banka sizin kredi talebinizi hızlı bir şekilde reddeder ve sizin kredi notunuza bakmaz bile.

Maliyeye Borcunuz Varsa Kredi Alamazsınız

Bankaların kredi başvuruları konusunda son derece katı ve kararlı olmalarının nedeni, maliye borcu olan bir müşteriye kredi vermeleri hâlinde para cezası almalarıdır. Bu yüzden maliyeye borcu olan bir esnafsanız vay hâlinize! Bankalar size hiçbir koşulda kredi vermezler.

Bir durumda bankadan kredi almanız mümkün olabilir. Krediyi maliyeye borcunuzu ödemek için talep etmişseniz bu durumda banka borcunuz ne kadarsa o tutarda parayı maliyeye aktarır ve siz de bankaya bu tutarı taksit taksit ödersiniz. Yine de banka size maliyeye olan borcunuz için çektiğiniz tutarı elden vermez ya da parayı sizin hesabınıza aktarmaz. Eğer hesabınıza aktaracaksa parayı bloke eder.

Bankalar ayrıca devlete borcu olan ve bu borcunu ödemeyen bir kişiye kredi vermeyi tercih etmemektedir. Yani bu konu sadece devlet için değil banka için de riskli bir durumdur. Üstelik Maliye Bakanlığı’nın e-haciz adlı bir sistemi de vardır. Bu sistem borçlu esnafın ve KOBİ’nin bilgilerini içermektedir. Bakanlık bankalarla bu bilgileri de paylaşmaktadır.