Maliye Bakanı Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Merkez Bankasının faiz artırmasının son çare olduğunu söylemişti. Ardından Maliye Bakanı da enflasyon konusunda açıklama yaptı. 

Enflasyon rakamları son beş yılın en yüksek seviyesini gördü ve çift hanelere ulaştı. Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gıda fiyatlarından ulaşım fiyatlarına kadar pek çok alanda da fiyatlarda artış olduğu görüldü. Rakamların açıklanmasının ardından önce Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve sonra Maliye Bakanı açıklamalar yaptı. Yazımızın devamında bu açıklamaları bulmanız mümkün.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, açıklanan enflasyon rakamlarının yüksek gelmesi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Ağbal, 2017 yılının ilk aylarında enflasyonun bir miktar yukarı gideceğini ve ikinci çeyrekten itibaren baz etkisinin kaybolmaya başlayacağını söyledi.

Şubat ayına yönelik açıklanan veriler pek de iç açıcı gelmedi. Yıllık enflasyon çift haneli sayıları gördü ve bu durum vatandaşı endişelendirmeye başladı. Eğer bu durumun yansımalarını marketlerde ve pazarlarda fiyat etiketlerinde görmeye başlarsak ekonomi çok kötüye gidebilir. Bu yüzden Maliye Bakanı konuyla ilgili bir değerlendirme yapma gereği duydu. Maliye Bakanı bu rakamlarda baz etkisinin olduğunu ve geçen seneyle karşılaştırma yaptığımızda o döneme ilişkin fiyat gelişmelerinin etkisinin olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyon rakamlarının beklenenin üstünde olmasını kura bağladı. Yani bunun kura bağlı olarak oluşan maliyet baskılarına bağlı olduğunu söyledi. Ayrıca ithalat fiyatlarındaki değişimin etkilerinin olduğunu da söyledi. Ancak bu etkilerin ikinci çeyrekten itibaren yavaş yavaş kaybolmaya başlayacağını da söyledi. Maliye Bakanı Ağbal, sözlerine Merkez Bankasının yıl sonu itibariyle ortaya koyduğu bir tahminin olduğunu da ekledi. Buna göre Merkez Bankası enflasyon oranının yıl sonunda yüzde 8 olacağını tahmin etmekte.

Şubat ayı verileri açıklandıktan sonra pek çok sektörde fiyat artışının olduğu görüldü. ÜFE ve TÜFE verileri hiç de iç açıcı gelmedi. Bu yüzden vatandaşlar 2017 yılının gelecek ayları konusunda karamsar bir tablo çizdiler. Gıda, ulaşım, sanayi dahil olmak üzere pek çok sektörde fiyatların arttığına ve bu artışın en çok da alkollü içecekler ile tütün grubunda olduğuna dair veriler geldi. Bu da vatandaşın gelecek açısından tahminlerini hep olumsuz yönde yapmasına neden oldu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun yukarı yönlü hareketini hiçbir şekilde arzu etmediklerine de vurgu yaptı. Ağbal sözlerini şu şekilde tamamladı: “Önümüzdeki dönem para politikasında Merkez Bankamızın yapacağı çalışmalar çerçevesinde, bir taraftan hükümet olarak, özellikle gıda fiyatlarıyla ilgili Gıda Komitemizin yapacağı çalışmalar çerçevesinde fiyatlar aşağıya doğru gelecek. 16 Nisan’dan sonra inşallah Türkiye’de siyasi ve ekonomik istikrar net ve kalıcı bir şekilde ortaya çıkacak. Üretim, yatırım, istihdam ve ihracat artacak, enflasyon da inşallah bu dönemde aşağıya gelecek. 2017 yılı Türkiye’nin istikrarına, büyümesine ve kalkınmasına öncülük eden bir dönem olacak”

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.