Aracınıza ait bir vergi borcu bulunup bulunmadığını maliye araç borcu sorgulama üzerinden yapmanız mümkündür. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. İnternet üzerinden işlem yaparak zamandan kazanabileceğiniz gibi sadece bir kaç tıklama ile işlemlerinizi yapabilmeniz büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Maliye araç borcu sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapılabileceği gibi şahsen başvurular ile Maliye Bakanlığı vergi daireleri üzerinden de yapılabilmektedir. Bu sorgulama sonucunda hiçbir borç çıkmayacağı gibi aynı zamanda unutulan ya da atlanabilen borç kayıtlarına da ulaşılabilmektedir. Yapılan sorgulama sonucunda borç kaydına ulaşılması durumunda cezalı duruma düşmeden borcun ödenmesi mümkün olabileceği gibi aynı zamanda kredi kartı ile araç borcu sorgulaması sonucunda kredi kartı ile borç ödenmesi mümkün olmaktadır.

Bunun yanı sıra bankalarda motorlu taşıtlar vergisi sorgulaması hizmetini vermekte olup aynı zamanda anlaşmalı kredi kartları üzerinden taksitle motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yapılabilmektedir. Araç borcu sorgulama hizmetleri araç sahiplerinin yanı sıra ikinci el araç satın almak isteyen kişiler içinde çok önemlidir. İkinci el araç satın almadan önce mutlaka bu sorgulama yapılarak borcun var olup olmadığı incelenmelidir.