Borcunu tahsil edemeyen kişi ve kurumlara sunulan haklardan biri de alacaklı oldukları kişilerin maaşlarına haciz koyma hakkıdır Aynı kişiden farklı alacağı olan çok sayıda kurumun bulunması durumunda ise alacaklı olan kişiler başvuru tarihine göre sıraya girer ve başvuru tarihine göre alacaklarını tahsil eder. Maaşına haciz konulan kişinin ise karşılaşacağı en büyük zorluk adının kara listeye yazılması nedeni ile sonraki kredi başvurularının olumsuz sonuçlandırılmasıdır.

Kara Liste Nedir?

Borcunu ödemeyen ve borç ödeme sorunu nedeni ile hakkında yasal işlemler yapılan kişiler kara listeye kayıt edilmektedir. Kara listeye giren kişiler için ise yasal süre boyunca bir daha kredi kullanımı söz konusu olmamaktadır Bu sürenin ardından kara listeden çıkmak için dilekçe veren kişilerin de kredi onayı alabilmek için sıfır kredi notu ortalamasının yükseltilmesi gerekir.

Maaşında Haciz Olan Kredi Çekebilir Mi?

Maaşımda haciz var diyen kişilerin ne yazık kredi onayı almaları kesinlikle mümkün değildir. Bunun en önemli nedeni kişinin kara listeye girmiş olmasıdır. Kara listede kredi veren bankalar bulunmamakta olup tüm bankalar aynı politikayı uygulamaktadır.