Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka gerekli koşulları taşıyıp taşımadığını öğrenmeleri gerekir. Çünkü yapılan başvuruda kredi reddi yaşanması durumunda ne yazık ki kredi notu ortalaması biraz daha düşürüleceği için kişinin bir sonraki kredi başvurusunda da kredi onayı alması zorlaşmaktadır.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Kredi onayı almak için kredi başvuru formu dolduran kişinin bankanın aradığı iki koşulu eksiksiz olarak karşılaması gerekir. Bunlardan ilki gerekli olan kredi notu ortalamasına sahip olunmasıdır. Yüksek riskli kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları oldukça zorken kolay kredi veren bankalar bile bu kredi puanına sahi olan kişilere kredi reddi kararı vermektedir.

Bir diğer önemli kriter ise kişinin belgelenebilir aylık düzenli bir gelire sahip olmaları ve bu gelir ile orantılı bir kredi tutarına başvuruda bulunulması gerekir. Bankalar bu hesaplamada genelde belgelenebilir geliri temel almakta, bu tutarın yarısını geçmeyen aylık kredi ödemesi bulunan krediler için yapılan başvuruları onaylamayı tercih etmektedir.

Yani kredi başvuru formu dolduran kişinin aylık belgelenebilir geliri toplamı 1.500 lira ise bu durumda aylık ödemesi 750 liraya kadar olan kredi başvurularında onay almaları kredi notu ortalaması tarafından da destekleniyor ise bu durumda kredi onayı alınabilmektedir.