Kredi kullanmak isteyen kişilerin yapmış oldukları hatalı kredi başvuruları nedeni ile kredi reddi kararı sonucu ile karşılaşma riskleri büyümektedir. Bu hatalardan en sık rastlanılanlardan biride maaşa göre kredi hesaplaması yapılmadan kredi başvurusunda bulunulmasıdır.Peki, maaşın kaç katı kredi verilir?

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi onayı alıp almayacağınızdan emin olmak aslında mümkündür. Bunun için dikkat etmeniz gereken 3 önemli nokta bulunur. Bunlar kredi notu ortalaması, maaş hesaplaması ve sigortalı çalışma süresidir. Bu 3 kriteri taşıyan kişilerin genelde kredi noyaı almalır son derece kolaydır.

Kredi başvuru formu doldurmadan önce bankaların internet sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz kredi hesaplama makinesi kullanarak çekmek istediğiniz kredi tutarı için ödemeniz gereken aylık kredi taksit tutarını belirlemeniz gerekir. Bu tutar asla maaşınızın yarısını geçmemelidir. Yani maaşı 2 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan krediler için onay alma hakkına sahiptir.

İhtiyaç kredisi paketlerinde genelde bu tutarı aşmak mümkün görülmezken konut kredisi paketlerinde bu limitin karşılanması son derece zordur. Özellikle de yüksek maaşlı işler de çalışmasına rağmen maaş bordrosu üzerinde asgari ücretle çalışıyor görünen kişiler sırf bu nedenle konut kredisi reddi sorunları ile boğuşmak zorunda kalmaktadır.

Konut kredisinde sağlanan avantaj ise aynı evde yaşayan aile bireylerinin de toplam gelir hesaplamasına katılmasıdır. Yani çalışan eşlerin maaşları toplamı aylık gelir hesaplamasına dahil edilirken yine aynı hanede yaşayan çocukların çalışmaları durumunda bu gelirlerde hesalamaya dahil edilerek kredi limiti belirlenmektedir.