Getirilen yeni yasal düzenlemeler ile beraber artık belirli sayıda işçi çalıştıran işletmeler maaş ödemelerini bankalar üzerinden açtıkları maaş hesabı üzerinden yapmak zorundadırlar. Bankalar maaş müşterilerine özel kredi kampanyaları düzenlemekte olup çok daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanımına izin vermektedir.

Maaşında Haciz Varken Kredi Çekilebilir Mi?

Bu sorunun yanıtı tamamen hacizin neden geldiğine bağlı olarak değişmektedir. Maaş haczi bankalara olan borçlarınız nedeni ile yapıldıysa bu durumda adınız kara listeye girdiği için ne yazık ki bankadan kredi kullanmanız kesinlikle mümkün değildir.

Maaşında Haciz Varken Kredi Çekilebilir Mi?

Maaşında Haciz Varken Kredi Çekilebilir Mi?

Bazı yerlerde kara listede olanlara kredi veren bankalar gibi bilgi paylaşımları bulunmakta olup yasal nedenlerden dolayı kara listeye giren kişilerin 5 yıl boyunca (kara liste affı çıkmadığı durumlarda) kredi onayı almaları kesinlikle mümkün değildir. Ancak maaşa haciz uygulaması farklı bir borç nedeni ile yapıldıysa ve kişinin kredi notu ortalaması yüksek, aylık belgelenebilir geliri bulunuyorsa bu durumda kredi onayı almaları mümkündür.

Maaş Haczi Kredi Notunu Etkiler Mİ?

Ülkemizde şu anda uygulanan kredi notu sistemi Findeks tarafından tutulmakta olup bu not ortalamasının hesaplaması tamamen bankalar üzerinden gelen verilere göre oluşturulmaktadır. Bankaların kredili ürünleri temel alınmakta olup bu nedenle maaşa haciz uygulaması nedeni ile kredi notunun düşmesi kesinlikle söz konusu değildir. Ancak maaşa icra konulması bankalara olan borçlar nedeni ile ise bu durumda kredi notu sıfır seviyesine çekilir ve kişinin adı kara liste veritabanına kayıt edilir.