Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri de maaşlarına bağlı olarak istedikleri tutarda konut kredisi kullanamamaktır. Peki, maaşa göre konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır? “Maaşıma göre ne kadar konut kredisi kullanabilirim?” sorusunun yanıtı çok basittir. Sahip olduğunuz aylık belgelenebilir gelirinizin yarısı kadar kredi kullanma hakkınız bulunur.

Yani asgari ücret ile çalışan bir kişinin 120 ay vadeli konut kredisi kullanması durumunda 1.350 lira / 2 = 650 lira. 650 lira X 120 ay = 78 bin lira. Bu hesaplamaya göre asgari ücret ile çalışan bir kişi başka hiçbir düzenli ödemesi bulunmaması durumunda en fazla 78 bin lira kredi kullanabilir. Aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira olan bir kişi için ise gelire göre konut kredisi hesaplama sonucunda 120 bin lira kredi kullanabilir.

Bu hesaplamaya göre konut kredisi maaşın yüzde kaçı sorusu yüzde 50’si olarak cevaplandırılmaktadır. Burada konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilere bankaların sağladığı en büyük kolaylık kullanılabilecek olan konut kredisi tutarını arttırabilmek adına ev içinde yaşayan hane halkı gelirini de kabul edebilmektedir. Yani aynı adres üzerine kayıtlı olan, aynı evde yaşayan eş ve çocukların aylık gelirleri de kullanılabilecek konut kredisi limitini belirleme de kullanmaktadır.