Maaşınız düzensizse ve kredi çıkıp çıkmayacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak bankaların size kredi verip vermeyeceğini öğrenebilirsiniz. 

Maaşınızın düzensiz olması kredi almanıza engel değildir. Ancak kredi alabilmeniz için sağlamanız gereken koşullar vardır. Bu koşullar kredi alabilmeniz için gereken standart koşullardan farklıdır. Maaşı düzenli olan müşterilerden bankalar maaş bordrosu ya da gelir belgesi isterler. Ancak maaşınız düzensiz olduğu için bankalar sizden maaş bordrosu ya da gelir belgesi istemeyecek bunun yerine sizin daha farklı belgeler ibraz etmenizi isteyeceklerdir.

Maaşı Düzensiz Olanlar Ne Yapmalı?

Maaşınız düzensizse öncelikle kredi puanınızı çok daha fazla önemsemeniz şarttır. Çünkü bankalar maaşı düzensiz olan kişilere kredi vermek için onların kredi puanlarının çok yüksek olmasını şart koşmaktadırlar. Yani kredi notunuzun en az 1600 – 1700 arasında olması şarttır. Yani kredi notunuz ne kadar yüksekse bankanın size maaşınız düzensiz olmasına rağmen kredi verme olasılığı o kadar artacaktır.

Maaşınızın düzensiz olması kredi almanıza engel değildir. Ancak maaşınız düzensiz olsa da kredi alabilmeniz için kredi puanınızı yüksek tutmanız şarttır. Bankalar kredi verecekleri müşteriye güvenmek isterler. Bu nedenle kredi puanınızın biraz düşük olması bankanın size vereceği krediye çok yüksek faizler yansıtmasına neden olabilir. Yani siz istediğiniz krediyi alabilseniz de, krediyi istediğiniz faiz oranlarıyla almanız mümkün olmayabilir.

Maaşı Düzensiz Olanlara Kredi Veren Bankalar

Maaşınız düzensizse kredi alabileceğiniz bankalar vardır. Ancak her banka maaşı düzensiz olan müşterilere kredi vermemektedir. Bazı bankalar düzensiz maaşı olan kişilere gelirini belgeleyemeyen kredi adı altında kredi vermektedir. Bu kredi türü maaş bordrosu ya da gelir belgesi ibraz edemeyen kişilere verilen kredidir. Bu krediyi veren bankalar Akbank, Denizbank, QNB Finansbank ve ING Bank olarak sıralanmaktadır.

Bankalardan gelirini belgeleyemeyen kredi alabilmeniz için geliriniz düzensiz olsa da ödemelerinizi düzenli yaptığınızı ve aksatmadığınızı bankaya göstermeniz gerekir. Yani bankaların sizin ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olduğunu, borcunuza sadık olduğunuzu ve elinize geliriniz geçtiği zaman bu geliri ödemelerinizi yapmakta kullandığınızı görmesi gerekir.

Gelirini Belgeleyemeyen Kredi Nasıl Alınır?

Gelirini belgeleyemeyen kredi son yıllarda serbest çalışan kişi sayısının artması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu kredi türü sigortasız çalışan ve geliri her ay değişebilen kişiler için sunulmuştur. Sigortasız olan kişilerin bankadan kredi alması pek mümkün değildir. Bu nedenle bu krediyi almak istediğinizde BES kapsamında bir emeklili planınızın ya da isteğe bağlı sigortanızın olması şarttır. Düzensiz maaşı olan kişiler genellikle evden bilgisayar başında çalışan kişilerdir. Bu kişiler bir ay 3000 TL kazanırken sonraki ay 1500 TL kazanabilirler.

Gelirini belgeleyemeyen kredi alabilmeniz için bankaya sizin adınıza düzenlenmiş ve düzenli olarak ödediğiniz faturalarınızı ve kredi kartı ekstrelerinizi ibraz etmeniz gerekir. Bunları düzenli olarak ödediğinizi bankaya gösterdiğiniz zaman, sigortanız varsa ve kredi puanınız yüksekse banka size kredi verecektir.