Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında maaşlarına göre ne kadar konut kredisi kullanabilecekleri konusudur. Bilindiği üzere bankalar kredi notu verisinin yanı sıra kredi onayı verirken aylık belgelenebilir gelir tutarı konusunda da titiz bir inceleme yapılmaktadır.

Ancak bankaların hemen hemen tümünün maaşa göre konut kredisi hesaplama formülü bulunur. Aslında bu formül çok basittir ve yapılması gereken tek şey kredi başvurusunda buna dikkat edilerek tutar belirlemektir. Örnek vermek gerekirse aylık belgelenebilir maaşı 3 bin lira olan bir kişi aylık ödemesi bin 500 liraya kadar olan kredi tutarları için çok kolay bir şekilde kredi onayı alabilmektedir.

Yani konut kredisi hesaplama işleminde baz almanız gereken aylık yapacağınız ödeme tutarıdır. Aylık ödeme tutarı aylık belgelenebilir gelirinizin yarısını aşmadığı ve kredi notu ortalamanızın çok düşük olmadığı sürece kredi onayı almanız çok daha kolaydır. Konut kredisi hesaplama işlemlerinde aylık ödeme tutarı baz alınmalı ve konut kredisi başvurusu süreci buna göre şekillendirilmelidir. Zaten aylık gelirin yarısını geçen konut kredisi onaylarında kredi kullanan kişinin bir süre sonra ödeme zorluğuna düşmemesi kaçınılmazdır. Krediyi kullandıktan sonra sıkıntıya düşmemek adına maaşa göre kredi hesaplama işleminde bulunulmalı ve buna göre karar verilmelidir.