Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin yaşadıkları sıkıntılardan biride maaşlarının bordroda düşük görünmesi nedeni ile istedikleri tutarda kredi kullanamamaktır. İş verenlerin vergi kaçırmak adına çalışanların maaşlarını daha düşük göstermesi (genelde asgari ücretli çalışan olarak göstermesi) özellikle de konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredilerin kullanılmak istenmesi durumunda büyük sorunlar oluşturmaktadır.

Maaş Yazısı Nedir, Ne İşe Yarar ?

Çalışan kişinin iş vereni tarafından yazılan ve maaşını gösteren belgelere maaş yazısı adı verilmektedir. Günümüzde şirketler çalışanlarına her ay düzenli olarak maaş ödemelerinin ardından maaş bordrosu teslim ettikleri için maaş yazısının verilmesine gerek duymamaktadır.

Maaş Yazısının İle Kredi Kullanmanın Sakıncaları Nelerdir ?

Maliye Bakanlığı artık vergi denetimlerinin büyük çoğunluğunu bankaları takip ederek gerçekleştirmekte olup maaş yazısının en büyük sakıncası adınıza yapılan denetim sonucu vergi usulsüzlük cezası kesilmesidir.

Çünkü maaş bordrosu ile çalışanın maaşı daha düşük gösterilirken verilen maaş yazısında daha yüksek yazılmaktadır. Bu da vergilendirme açısından bir usulsüzlük yapıldığını gösterir. Bu nedenle işveren sadece çalışanının istediği kadar kredi kullanması için olmayan bir maaşı gösterirken bile bu ceza ile karşı karşıya kalma riskine sahiptir.

Hangi Bankalar Maaş Yazısı İle Kredi Veriyor ?

Ülkemizde hizmet veren tüm bankalar aynı zamanda maaş yazısı ile kredi onayı da vermektedir. Çünkü banka için önemli olan kredi kullanmak istiyorum diyen müşterisinin aylık düzenli bir gelire sahip olması ve bu geliri sundukları bir evrak ile belgeleyebilmesidir. Fakat bazı bankalar maaş yazısı ile daha düşük oranlarda kredi vermektedir.Bunlar;

  • Akbank
  • Vakıfbank
  • Ziraatbankası
  • Odeabank
  • Yapı Kredi

Sizlerde bu bankalarda düşük faiz ve uzun vade oranları ile kredi kullanabilirsiniz.Son olarak eğer sizlerde maaş yazısı ile kredi kullanmak istiyorsanız mutlaka maaşınızın tam olarak bankaya yattığından emin olun çünkü aski durumun tespit edilmesi durumunda adınıza ve çalıştığınız iş yerine kaçak, sigortasız işçi çalıştırmak dan ceza kesilebilir.