Çıkarılan yeni yasa ile beraber belirli bir sayıda personeli olan firma, kurum ve şirketler artık maaş ödemelerini banka hesapları üzerinden yaparken bu sayede kaçak işçi çalıştırma ve asgari ücretten düşük işçi çalıştırma gibi sorunların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bankalara işverenler tarafından açılan maaş hesapları için çıkarılan bankamatik kartlarına da maaş kartı adı verilmektedir.

Maaş Kartı İle Alışveriş 

Hesabınıza ait bankamatik kartını ile alışveriş yapmanız mümkündür. Bunun için dikkat etmeniz gereken önemli konu hesabınızda para olup olmadığıdır. Çünkü kredi kartından farklı olarak maaş kartları ile alışveriş yapılırken hesabınıza olan para kullanılır.

Ancak hesabınıza bağlı olarak kredili mevduat tanımlı ise bu durumda hesabınızda para olmasa dahi bu tutar kadar alışveriş yapmanıza izin verilir. Bazı bankalarda artı para olarak ta tanımlanan bu tutar dahilinde hesabınızda para olmasa da bankamatik kartı ile alışveriş yapılmasını izin verilir.

Maaş Kartına Nasıl Para Yatırılır?

Kendi maaş kartınıza para yatırmak için BTM özelliği bulunan yani para yatırılan bir bankamatik cihazınıza maaş kartınızı yatırarak hesabınıza para yatırma işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bunun için bankamatiğe kartınızı taktıktan sonra şifrenizi girmeniz, ardından da açılan pencereden para yatırma butonunu seçerek işleminizi tamamlamanız yeterli olacaktır. Bir başkasının hesabına para yatırmak için ise internetten havale ya da internetten EFT işlemleri düşük masraf açısından çok büyük avantaj sağlayacaktır.