Çıkarılan yeni yasa ile beraber belli sayının üzerinde personeli olan firmalarda, kurumlarda ve şirketlerde artık maaşları banka hesaplarına yatılarak kaçak işçi çalıştırmak ve asgari ücretten daha az işçi çalıştırma sorunlarının önüne geçmek için maaşları banka hesaplarına yatırılması zorunlu hale gelmiştir.

Maaş Kartını Alışverişte Kullanmak

Ülkemizde alışveriş yapanların kredi kartıyla işlem yapması her geçen gün artmaktadır. Artmasının nedenlerinden bir tanesi taksit yapılabilmesidir. Ancak kredi kartını herkese vermiyorlar. Kredi kartı şartlarına uygun kişiler alabilmektedir.

Hesabınıza ait bankamatik kartınız ile alışveriş yapmak mümkündür. Ancak hesabınızda para olmadığı zamanlarda kartınızı kullanamayacaksınızdır. Çünkü maaş kartınızı kullandığınız zaman içinde para yok ise alışveriş yapamazsınız.

Kredi kartında limitiniz ne kadar ise o kadar alışveriş yaparsınız ama maaş kartınızda ise nakit paranızın hesaba yatırılmış olarak kartı kullanmış olursunuz. Ancak hesabınız kredili mevzuat tanımlı hesap ise hesabınızda para olmasa bile alışveriş yapmanıza banka izin verir. Kredi kartı ile yapılan taksit seçeneğini maaş kartınızla da taksit yapılabilmektedir.

İnternet üzerinden maaş kartınızla hesabınızda paranız var ise internetten alışveriş yapabilirsiniz. Ancak bazı siteler bankamatik kartlarına onay vermemektedir. İnternetten alışveriş yaparken bankamatik kartınızı deneyerek onay verip vermediğiniz görebilirsiniz.

3D Secure ile Güvenli Alışveriş Yapmak

Banka kartınız ile internetten alışveriş yapmak için bir dizi işlemleri takip etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hem sizin mağdur olmanız konusunda hem de alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin mağdur olması önlemiş olur. 3D Secure sistemini destekleyen sitelerde banka kartıyla ödeme seçeneği olur ve bu seçeneği seçerek kart bilgilerinizi girerek cep telefonunuza sms olarak şifre gelmektedir. Şifreyi girdikten sonra alışverişiniz başarıyla gerçekleşir.

Maaş Kartınıza Para Yatırılması

Maaş kartınızı bankamatiklerden para yatırma özelliği olan cihazlardan para yatırma bölümünden hesabınıza para yatırabilirsiniz. Para yatırma işlemini kartı bankamatik cihazına taktıktan sonra şifrenizi girerek para yatırma işlemini seçerek istediğiniz parayı hesabınıza yatırabilirsiniz