Çıkarılan yeni kanun ile beraber belirli bir sayıdan daha fazla personel istihdam eden şirketlerin maaş ödemelerini banka hesapları üzerinden yapmaları yasal zorunluluk haline getirilmiş durumda. Açılan bu hesaplar ise maaş hesabı olarak isimlendiriliyor.

Maaş hesaplarını diğer vadesiz banka hesapları ile ayıran en önemli fark bu hesabın kişinin kendi tercihi ile değil çalıştığı şirketin kararı ile açılmasıdır. Yani burada hesabın olacağı bankayı kişi değil çalıştığı şirket seçmektedir. İlk uygulamanın başladığı dönemlerde bu nedenle maaş hesaplarından yıllık işletim ücreti kesilmezken daha sonraki yıllarda bankalar bu hesaplardan da kesinti yapmaya başlamıştır.

Zaten pek çok kişi maaşını çekerken tutarlara dikkat etmediği için (fazla mesai olması ya da olmaması gibi nedenlerle maaşın aylar içerisinde farklı yatırılması) pek çok kişi böyle bir tutarın çekildiğinin bile farkına varamamaktadır. Bunun için maaş hesabı düzenli olarak kontrol edilmeli ve hesap işletim ücreti kesilip kesilmediğinden emin olunmalıdır. Hesabını sadece maaşını çekmek için kullanan kişilerden genelde bankalar masraf almazken banka hesabını aktif olarak kullanan kişilerden ise masraf tahsil etmeyi tercih etmektedir.