Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi karşılığında bankaya belirli belgeleri ibraz etmeleri gerekir. Kredi başvuru evrakları olarak isimlendirilen bu evraklardan biride maaş bordrosu belgesidir. Bankanın bu belgeyi istemesindeki en önemli sebep müşterisinin aylık gelir tutarını net olarak görmek istemesidir.

Ancak bazı bankalar günümüzde maaş bordrosuz kredi onayı da verebilmektedir. Ancak burada banka maaş bordosu olmadan kredi onayı vermemekte sadece müşterisinden bu belgeyi yazılı olarak ibraz etme hakkından vazgeçmektedir. Yani çalışmayana kredi kullandırılması kesinlikle söz konusu değildir. Özellikle de bankalar maaş müşterileri için bordrosuz kredi kullanma imkanı sağlamakta olup bunun nedeni de zaten müşterisinin her ay düzenli yatan maaş tutarını kendi hesap bilgileri üzerinden takip edebilmesidir.

Maaş Bordrosu Olmadan Kredi Alabilir Miyim?

Maaş bordrosu olmadan kredi ya da kredi kartı alınması kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü bankalar kullandırdıkları kredinin ve kredi kartının ödemelerinin düzenli olarak yapılabilmesi için bu ürünlerini kullanan müşterilerin de düzenli bir aylık gelire sahip olmalarını ister. Bu nedenle ev hanımlarına kredi kartı verilmemekte ya da kredi onayı için yapılan başvuruları reddedilmektedir.