Bankaların kredi başvuruları için istediği belirli evraklar ve şartlar bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi için gerekli evraklar arasında ilk sırada maaş bordrosu olmaktadır. Burada bankanın amacı kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin borçlarını ödeme konusunda kullanacakları düzenli bir aylık gelire sahip olmalarıdır.

Ancak bazı bankalar maaş bordrosu olmadan kredi verebilmektedir. Ancak maaş bordosu olmadan kredi veren bankalar bu durumda müşterilerinden maaş yazısı istemektedir. Yani banka aylık gelir belgesi olmadan kredi vermez sadece başka bir şekilde gelirinizi belgelemeniz istenir. Bu tıpkı hiçbir geliri olmayan arkadaşınıza borç vermek istememenize benzer.

Yani nasıl insanlar borçlarına sadık olan, sözünde duran ve aylık geliri olan kişilere borç vermeyi tercih ederse bankalar da aynı şekilde borçlarına sadık olan güvenilir kişilere kredi vermek ister. Burada bankanın kişinin olan güvenirliğini sorguladıkları en önemli verileri kredi notu ortalamasıdır. Kredi skoru olarak ta bilinen bu not ortalaması farklı pek çok kritere bağlı olarak belirlenmekte olup kredi notu yüksek olan kişilerin hem kredi almaları kolaydır hem de yüksek tutarlı kredi kullanmaları mümkündür.