Kredi kartı başvurularında bankaların talep ettikleri evraklardan biri de maaş bordrosudur. Ücretli olarak özel sektörde çalışan kişilere verilen maaş bordrosu çalışan kişinin aylık düzenli bir gelire sahip olduklarının belgesi olarak kabul edilip bankalar sadece bu kişilere kredi kartı vermeyi tercih etmektedir.

Yani maaş bordrosu olmadan kişinin kredi kartı alması sadece bazı özel şartlar altında mümkündür. Bunlardan ilki kişinin maaş yazısı sunmasıdır. Ancak günümüzde Maliye Bakanlığının işverenleri son derece sıkı bir şekilde takip etmesi nedeni ile artık günümüzde işverenler maaş  yazısı vermeyi kabul etmemektedir. Bu durumda maaş yazısı ya da maaş bordrosu olmadan banka kesinlikle kredi kartı onayı vermez.

Ancak kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin kira geliri gibi ek bir geliri belgeleyebilmesi halinde çalışma zorunluluğu aranmaz ve kredi kartı onayı verilir. Yani özetlemek gerekirse kredi kartı onayı alabilmesi için kişinin kredi notu ortalamasının yüksek olması ve aylık düzenli bir gelir belgeleyebilmesi yeterlidir. Bunun haricinde olan kişilerin ise düşük limitli olsa dahi kredi kartı onayı almaları mümkün değildir.

Kredi kartı başvurusu red sebepleri arasında ilk sırayı kişinin çalışmaması alır. Çalışmayan kişilerin kredi kartı borçlarını ödeyemeyecekleri gerekçesi ile kart sahibi olmalarına izin verilmez. Ancak işe girdikten sonra yapacağınız kredi kartı başvuruları bankalar tarafından otomatik olarak kabul edilecektir. Kredi kartınız varken işten çıkarılmanız durumunda ise kredi kartınız iptal edilmez ve kartı kullanmaya devam etmenize izin verilir.