Kişiler almış oldukları maaş gelirine göre kredi başvurusunda bulunabilir. Maaş bordrosu bankacılar tarafından sürekli istenmektedir. Özel veya kamu sektöründe çalışan kişiler bankacılık geçmişine göre kredi başvurusunda bulunabilir. Kamu sektöründe çalışanlardan mümkün olduğunca maaş bordrosu istenmemektedir.Çünkü kamu sektöründe çalışanların ortalama maaş bilgileri Merkez Bankasına gönderilmektedir.

Değerli okuyucular bankanın veya bankaların maaş bordrosunu istemelerinin birçok sebebi vardır. En önemli sebeplerden biri kredi alan kişinin kendisini ve bankayı riske sokmama düşüncesi vardır. Bundan dolayı geliri olmayan kişiler banka kredisi alarak kendilerini zor durumda bırakmaları büyük risk taşımaktadır. Kişiler çalışmaması durumunda herhangi bir gelir belgesine sahip olamaz.

Kişiler gelir belgesi göstermeden kredi çekmek istemektedir. Kişilerin gelir belgesinin olmaması bankaların kredi taleplerini reddetmesi için yeterli bir nedendir. Bloke teminatlı ve ipotekli kredi olarak almak insanlara son derece cazip gelmektedir. Maaş bordrosu özel sektörde sigortalı olarak çalışan insanlar için önemlidir.

Özel sektörde asgari ücretle çalışan kişilere çok büyük kredi imkanı sunulmaz. Bu nedenle bu kategoride yer alan bireylerin kefil ya da ipotek göstermeleri gerekmektedir. Konut ya da taşıt kredisi almak için nakit paraya ihtiyaç vardır. Asgari ücretle çalışan kişiler konut ve taşıt kredisini maaş bordrosu ile karşılayamaz.

Kredi notunun yüksek olması tek başına kredi almak için yetmeyebilir. Kredi notunun yanında bazı şartların da yerine getirilmesi gerekir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi notunu yükseltmesi istenir. Bu süreç bazı kişiler için çok uzun olabilir. Kredi notu sıfıra düşmüş ve kara listeye girmiş kişilerin en az 6 aya ihtiyacı vardır. Kredi kartı ve kredi borcuna sadık olan kişilerin kredi notu yüksek olur. Sizde kredi notunuzu yüksek tutarak dilediğiniz zaman banka kredisi alabilirsiniz.

Bloke teminatlı ve ipotekli kredi almak isteyen pek çok kişi mal varlığını beyan ederek kolaylıkla işlem yapabilmektedir. Bloke teminatlı kredi alacak kişilerin kredi notunun ve banka geçmişinin iyi olması oldukça önemlidir. Kredi notu değeri 1300 puan ve üzerine sahip olan kişiler, ipotekli kredi başvurularında istedikleri kredi tutarının çok büyük bir kısmını temin edebilir. Kredi almadan önce bilmeniz gerekenler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.