Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları ve bankanın kredi kullandırımı için talep ettiği evrakları eksiksiz olarak beyan etmeleri gerekir. Aksi durumlarda bankanın kredi başvurusunu reddetme hakkı her zaman bulunur.

Bankaların kredi kullanma şartları arasında yer alanlardan biride kredi başvuru formu doldurmak isteyen kişinin aylık düzenli bir gelire sahip olması ve bu geliri gösterecek belge ibraz etmesidir. Ücretli olarak çalışan kişilerde bu belge genelde maaş bordrosu olarak geçer.

Maaş Bordrosu Olmadan Kredi 

Kişinin maaş bordrosu olmadan kredi kullanabilmesi belirli kriterlere bağlıdır. Bunlardan en önemlisi de kişinin başka bir gelir belgesi sunup sunamayacağıdır. Yani kişi serbest meslek çalışanı ise o kişiden kredi başvurusu esnasında maaş bordrosu yerine vergi levhası ve oda kayıt belgesi istenir.

Burada önemli olan kredi başvuru formu doldurmak isteyen kişinin mutlaka bu kredinin geri ödemesi için kullanacağı bir gelire sahip olduğunu kanıtlayabilmesidir. Bunun kanıtı maaş bordrosu olabileceği gibi kira kontratı, yüksek meblağlı bir vadeli hesap cüzdanı ya da maaş yazısı olabilir.

Maaş Yazısı İle Kredi Veren Bankalar

Bankalar özellikle de maaş bordrosu daha düşük olan müşterilerine maaş yazısı ile kredi onayı verebilmektedir. Ancak son yıllarda Maliye Bakanlığı tarafından bu tip maaş yazılarının bankalar üzerinden incelenmeye başlanması nedeniyle maaş yazısıyla kredi veren bankalar bulunmasına rağmen iş verenler vergi cezası almamak adına çalışanlarına maaş yazısı vermemeyi tercih etmektedir. İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası başta olmak üzere hemen hemen tüm büyük bankalar maaş yazısı ile kredi kullandırımına onay vermektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 

Bankalar dönem dönem gelir belgesiz kredi kampanyaları düzenlemekte olup burada bankanın kampanyası bu belgeyi ibraz etme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktır. Yani banka gelir belgesi bulunan ancak bu belgeyi fiziki olarak teslim etmeyen kişilere kredi kullandırmaktadır.

İş verenlerinden gelir belgesi almakta zorlanan kişilere yönelik olarak düzenlenen bu kampanyalarda banka kimlik numarası üzerinden zaten kişinin çalışma durumu ve aylık maaş tutarı bilgilerine erişime sahip olduğu için belgeyi bazen yazılı olarak istemez. Özellikle de bankalar maaş müşterilerine özel ihtiyaç kredisi kampanyaları için gelir belgesiz ihtiyaç kredisi kullanımına onay vermektedir.