İçindekiler

Lise öğrencileri kredi kartı kullanmak konusunda son derece isteklidirler. Lise öğrencilerinin kredi kartı kullanıp kullanayacaklarını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri de dikkate alacak olursak artık ortaokul ve lise öğrencilerinin geçmişe göre çok daha geniş olanaklara sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse, bir YouTube kanalı açarak ve başarılı, insanların ilgisini çekecek videolar yayınlayarak milyonlarca kişiye kolayca ulaşabilmeleri bile mümkün. Tabii ki bu başarının sonrasında da yüksek miktarlarda para kazanma, popüler olma ve hatta profesyonel yayın gruplarının çatısı altında faaliyet gösterme imkânları bile ortaya çıkabiliyor.

Lise Öğrencileri Kredi Kartı Alabilir Mi?

Yazımızın giriş bölümünde belirttiğimiz gelişmeler ve verdiğimiz örneğin aksine, bankacılık dünyasında lise öğrencileri için pek değişen bir şey yok. Yani lise öğrencileri geçmişte de kredi kartı alamıyorlardı günümüzde de alamıyorlar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise lise öğrencilerinin kredi kartı alamamalarına rağmen kredi kartı kullanabilmelerinin mümkün olması. Bu da annenin ya da babanın sahip olduğu yani bizzat başvuru yaparak banka tarafından kendisine tahsis edilen kredi kartına bağlı olacak şekilde çıkarılabilecek bir ek kart sayesinde gerçekleşebiliyor.

Ebeveynler Ne Yapmalı?

Anne ve babalar, çocuklarının gerektiğinde ihtiyaçlarını bir başkasına muhtaç olmadan karşılayabilmeleri için onlara ek kart çıkartabiliyorlar. Her ne kadar söz konusu ek kart doğrudan çocuğun sıradan bir yetişkin gibi gerektiğinde keyif için harcama yapılması için tahsis edilmese de anne ve babanın izni doğrultusunda bunun gerçekleşmesi bile mümkün.

“Lise öğrencileri kredi kartı kullanabilir mi” sorusuna kısa ve net bir yanıt vermemiz gerekirse evet kullanabilirler ancak bu sadece anne ya da babanın sahip olduğu kredi kartına bağlı bir ek kart olabilir.

Anne ya da babanın kendileri üzerine çıkartılan kredi kartına bağlı olacak şekilde ek kart talep etmeleri ve ilgili banka ya da bankaların da bu talebi olumlu karşılamaları halinde genellikle yıllık kart ücreti olacak şekilde ek kart çıkarılmaktadır. Bu ek kart, bağlı olduğu kredi kartının neredeyse tüm yeteneklerine sahip olur. Bununla birlikte ek kart çıkartmak, sahibine ya da kullanıcısına ek limit sunmaz. Dolayısıyla ek kart üzerinden yapılacak harcamalar, ana kredi kartının limitinden düşer.

Ek Kart Nedir?

18 yaşından küçük olan ve dolayısıyla da lise öğrencisi seviyesinde değerlendirebileceğimiz kişiler doğrudan banka üzerinden kendilerine ait kredi kartı çıkartamazlar. Ancak ailelerinde bulunan bir karta bağlı şekilde çıkan ek kartı kullanabilirler. Ek kart üzerinden yapılan her türlü işlem ve dolayısıyla da tüm harcamalar, ana kart sahibi tarafından denetlenebilir.

Ana kart sahibi anne ya da baba internet bankacılığını ya da mobil bankacılığı kullanıyorsa bilgisayar, tablet bilgisayar ya da akıllı telefon üzerinden ilgili bankanın servislerini kullanarak çok kısa bir süre içinde çocuklarının ek kart ile yaptıkları harcamaları detaylı bir şekilde görebilirler.

Ek kart üzerinden hemen her türlü hareket kartı kullanan lise öğrencisini değil, kartın sahibi anneyi ya da babayı sorumlu tutmaktadır. Bu nedenle ek kart kullanmak dikkat edilmesi gereken bir eylemdir.