Lise Öğrencileri Kredi Çekebilir Mi?

Borsa Ne İşe Yarar?

Lise öğrencilerinin kredi çekip çekmeyeceği konusunda çok soru sorulmaktadır. Lise öğrencilerinin kredi çekip çekemeyeceğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Lise öğrencileri kredi çekmek ve kredi kartı almak konusunda sık sık soru sormaktadırlar. Lise öğrencilerinin bankadan kredi çekip çekemeyecekleri konusunda sorulan çok soru vardır. Kredi çekmek günümüzde bir ihtiyaç hâline gelmiştir. Lise öğrencileri çeşitli nedenlerle kredi çekmeye ihtiyaç duyabilmektedirler. Lise öğrencilerinin kredi çekip çekemeyeceğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Lise Öğrencileri Neden Krediye İhtiyaç Duyar?

Lise öğrencileri çeşitli ihtiyaçları için krediye ihtiyaç duyarlar. Bu öğrenciler dershane masrafları için, okul masrafları için ya da diğer çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekmek isteyebilirler. Bu masrafları karşılamak için öğrenciler krediye gereksinim duyarlar. Ancak lise öğrencilerine kredi verilip verilmeyeceğini bilmeniz şarttır.

Lise öğrencileri son sınıfta 18 yaşlarına basarlar. Bildiğiniz gibi bankalar 18 yaşından küçüklere kredi vermezler. Bankalar 18 yaşından büyük olan ve SSK’lı çalışan kişilere kredi verirler. Bankalar 18 yaşınan küçük olan kişilere kredi ya da kredi kartı vermezler. Bu nedenle lise öğrencilerinin bankadan kredi çekmesi aslında pek mümkün değildir.

Lise Öğrencileri Bankadan Kredi Çekebilir Mi?

Lise öğrencilerinin bankadan kredi çekmeleri mümkün değildir. Lise öğrencileri 18 yaşında olsalar da banka onlara kredi vermeyecektir. Çünkü kişinin 18 yaşında olması kredi ya da kredi kartı alması için yeterli değildir. Bankadan kredi çekmesi için öğrencinin işinin ve gelirinin olması, SSK’lı olması şarttır. Yani öncelikle öğrencinin bir geliri olmalıdır.

Lise öğrencileri 18 yaşlarına girseler bile bankadan kredi çekemeyeceklerdir. Bu nedenle öğrencilerin ebeveynleri yardımıyla nakit ihtiyaçlarını gidermeleri şarttır. Lise öğrencileri dershane masrafları ve okul masrafları için kredi çekmeye ihtiyaç duyabilirler. Bu kredi ihtiyaçları için ebeveynleri çocuklarına bankadan kredi çekebilir. Bu durumda bankaların avantajlı bir şekilde verdiği eğitim kredisi öğrencilerin işine yaramaktadır.

Bankalar öğrenciler için zaman zaman avantajlı eğitim kredileri sunmaktadırlar. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, ING Bank ve daha pek çok banka öğrencilere eğitim kredisi vermektedir. Bu bankalardan ebeveynler eğitim kredisi çekebilirler. Eğitim kredisi hem yurt dışı eğitimleri için hem de yurt içi eğitimleri için kullanılabilmektedir.

Yurt dışı eğitim masrafları için alınan krediler yurt dışında öğrencinin gitmek istediği okullarda kullanabileceği kredilerdir. Yurt içinde eğitim masrafları için alınan krediler ise özel okullar, kolejler, dershaneler ve özel kurslar için kullanılabilmektedir.

Eğitim kredisi başvurusu yapmak için ebeveyn olarak yapmanız gereken şey bankaya gerekli belgeleri sunmaktır. Bu belgelerin başında maaş bordrosu, nüfus cüzdanı ve eğitim kurumundan aldığınız proforma fatura gelmektedir. Yurt dışı eğitim kredisi almak için ise bu belgelerin yanı sıra öğrenci vizesini ve yurt dışından aldığınız proforma faturayı ibraz etmeniz şarttır. Bu sayede uygun faiz oranları ve vadelerle eğitim kredisi almanız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.