Öncelikle şunu belirtmeliyim ki liderler bu liderlik yeteneklerini çocukken kazanırlar, bu genelde bilinçsizce gerçekleşir, zaten çocuklar bilinçli bir şekilde bu tür olayları gerçekleştiremez. Arkadaşlarıyla oyun oynarken genelde kararları kendisi verir, çünkü arkadaşlarından ya biraz büyüktür, ya da daha cesaretlidir veya strateji konusunda daha zekidir. Demek istediğim şu ki, insan büyüdükçe yetenek kazanımı veya gelişimi alanındaki esnekliliği de azalır, başka bir deyişle sonradan lider olunmaz. Bu aslında bir problem değildir, nitekim liderlik yeteneğine sahip olmadan da birçok alanda başarıya ulaşılabilir.

Şahsen ben liderlik yapmaya pek meraklı değilimdir, ancak hedefimdeki şirketi kurarken ilk başlarda liderlik yapmak zorunda kalabilirim, yeter ki hisselerin çoğunluğuna sahip olabileyim, gerekirse CEO olarak liderlik konusunda yetenekli birini işe alırım. Çünkü ağzı iyi laf yapanlardan değilim, insanların hatalarına tahammül edemiyorum, çabuk sinirleniyorum ve intikamcı biriyimdir, bu özelliklerim başarılı bir lider olmamı engeller. Anlatmaya çalıştığım şey, lider olmaya çalışmayın, zaten bir liderseniz bunun farkında olursunuz. Lider olmak demek, “kardeşim sen şu işi hallet, Ahmet sen o projeyi yönet, Nazım sen şunu yap vs…” demek değildir. Liderlik ile yöneticilik arasında çok büyük fark vardır.

Bu yüzden birkaç beceriksiz andavallının liderlik eğitimi ile ilgili sağda solda düzenlediği seminerlere katılıp da zamanınızı boşa harcamayın. Ücretsiz bile olsa zamanınız değerli olduğu için kaybeden gene siz olursunuz. Bu tür gereksiz ve boş etkinlikler düzenleyenlere bir şirketin yönetimini devretseniz kısa süre içinde şirketi batırır. Liderlik yeteneğinizi (eğer bu yeteneğe sahipseniz) sadece başarılı liderleri modelleyerek geliştirebilirsiniz.

Çok büyük masraflarla çekilen bazı diziler ve filmlerde başarılı liderleri canlandıran karakterler vardır. “Bunlar sadece dizi veya film, gerçek değil ki” diyebilirsiniz. Fakat az önce de dediğim gibi, bu filmleri ve dizileri çekmek için yüzlerce milyon dolar harcanmıştır, bunu göz ardı etmek aptalca olur.

Bu tür filmlere ve dizilere birkaç örnek verelim.

1. Baba I-II-III

blank

Büyük ihtimalle daha önce izlemişsinizdir, tekrar izlemenizi şiddetle öneririm, çünkü kolay kolay anlayamazsınız, belki ilk bölümünü anlamakta sorun yaşamamış olabilirsiniz, ancak ikinci ve üçüncü bölümünü 10 kere izleseniz de anlayamazsınız, çünkü bazı önemli karakterler ve olaylar hakkında pek bilgi verilmiyor, bu yüzden kitabını okumanızı öneririm. Örneğin, Hyman Roth, Moe Greene, Frank Pentangeli, Don Altobello, Başpiskopos Gilday, Licio Lucchesi, International Immobiliare şirketi, Hyman Roth için düzenlenen suikast, Gilday’in ve diğerlerinin öldürülme sebebi, tüm bunlar karmaşık karakterler ve olaylardır, filmi izleyerek kolay kolay anlayamazsınız. Şimdi diyeceksiniz ki bunların liderlikle ne alakası var. Liderlik doğru kararları vermekle ilgilidir, Michael Corleone’nin bu karakterlerle olan ilişkisinde aldığı tüm kararlar onun liderlik yeteneği ile ilgilidir. Filmde 2 lider vardır, Michael Corleone ve babası.

2. The Walking Dead

blank

Dizi zombilerle ilgili olsa da hayatta kalmaya çalışan bir gruptaki Rick Grimes etkileyici bir liderdir. Aslında Negan da başarılı bir liderdir, biri sevilen, diğeri ise korkulan. Gerçek hayatta Rick Grimes gibi bir insan kolay kolay başarıya ulaşamaz, çünkü iyi niyeti suistimal eden o kadar çok insan var ki… Bu yüzden bazen Negan gibi korkulmak da iyidir. Örneğin, bir şirketi yönetirken işe geç gelen veya görevini kusursuz bir şekilde yapmayan elemanlara gereğinden fazla anlayış göstermek çok büyük hata olur, bu noktada onları cezalandırarak hizaya getirebilirsiniz.

3. Hell on Wheels

blank

İzlediğim en iyi dizilerden biridir. Dizide iki önemli demiryolu şirketinin rekabeti ile ilgilidir. Bu şirketlerin sahipleri lider değildir, patron olsalar da lider değildir. Lider ise Cullen Bohannon adlı eski bir köle sahibi ve askerdir, ilk başlarda eleman olsa da birkaç yıl sonra bu şirketlerden birinin sadece %1,5’ine sahip olur, buna rağmen liderliğini mükemmel bir şekilde sürdürmüştür. İşçileri yönetse de riskli görevleri tek başına üstlenir, işçiler emeklerinin karşılığını alamadıklarında ise onları motive ederek etkin çalışmalarını sağlar.

4. Lost

blank

Büyük ihtimalle bu diziyi de izlemişsinizdir. Dizideki lider Jack Shephard adlı bir doktordur. Kendisinden başka herkesi düşünür. İzlemediyseniz müsait bir zamanda izlemenizi öneririm.

5. Boardwalk Empire

blank

Bu efsane dizide çok fazla iş adamı vardır, ancak liderler azdır. Dizinin ana karakterini lider olarak göstermeye çalışsalar da aslında o bir lider değildir, kadınlara düşkün olan biri asla lider olamaz. Al Capone da dikkatsiz olduğu için o da lider değildir. Dizide 3 lider vardır, Lucky Luciano, Arnold Rothstein ve Johnny Torrio. Aslında Rothstein ve Torrio’nun yaptıkları en büyük hata bazı konularda dikkatsiz olmalarıydı, liderler arada sırada hata yapabilirler.

6. Gotti (1996)

blank

Güzel bir filmdir, bu filmde 2 lider vardır, John Gotti ve Carlo Gambino.

7. Game of Thrones

blank

Galiba 15 kişiden 14’ü bu diziyi izliyor. Normalde izlemezdim, fakat bu kadar çok sevilen diziye bir göz atmak istedim geçenlerde. Dizide 3 gerçek lider vardır, ufaklık Lyanna Mormont (biraz imkanı olsa büyük ihtimalle dizi çoktan bitmişti), Daenerys Targaryen, Jon Snow’dur. Diğerleri ise aptal, bencil, kibirli ve açgözlüdür. Bu tür özellikler liderliğe aykırıdır.

8. Halt and Catch Fire

blank

Dizi seksenlerde geçmektedir, ilk kişisel bilgisayarlar, yazılımlar, retro oyunları vs… Joe MacMillan zeki bir liderdir. Bazı mide bulandırıcı fantezileri olsa da iş konusunda zekice kararları verebilen bir liderdir.

9. House of Cards

blank

Dizideki Frank Underwood entrikacı olsa da gayet zeki bir liderdir. Fakat oldukça bencildir, ayrıca az önce bahsettiğim mide bulandırıcı Joe MacMillan gibidir, bu tür karakterlerin sadece liderlik yeteneklerini dikkate almanızı öneririm, eğer bir erkekle öpüştüğünü veya eşinin zina yapmasına izin verdiğini görürseniz birkaç saniye ileriye sarabilirsiniz.

10. Peaky Blinders

blank

Dizi 1919 yılında Birmingham’daki gangster ailesi ile ilgilidir. Ailenin en büyüğü olmasa da zeki ve cesur olduğu için lider Tommy Shelby’dir, çünkü abisi aptal ve dikkatsizdir. Bu yüzden işleri Tommy yönetir.

11. Spartaküs

blank

Bu efsane diziyi de zaten çok kişi izlemiştir, izleyen kadınların çoğu gladyatörlerin vücutları için, erkeklerin çoğu da dövüş sahneleri için izlemiştir. Dövüş ve savaş sahneleri oldukça heyecan verici olsa da isyancı kölelerin lideri ve bir gladyatör olan Spartaküs’ün zekası çok daha etkileyicidir. Aslında iki lider daha vardır, genç asker Jül Sezar ve Marcus Licinius Crassus.

12. İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

blank

Sadece bu filmde değil, Kahramanların Savaşı, Yenilmezler I-II, Kış Askeri filmlerinde de tek bir lider varsa o da Kaptan Amerika’dır. Çünkü mantıklı kararlar verir, sinirlenmez, alçakgönüllü ve kendinden çok başkalarını düşünür.

13. X-Men

blank

Aslında Profesör X’in yer aldığı tüm filmlerde tek bir lider vardır, o da Profesör X yani Charles Xavier’dir. Genelde bu filmleri insanlar dövüş sahneleri, mutantların yetenekleri için izlerler, ancak ortada gerçek bir yetenek varsa o da Profesör X’in liderlik yeteneğidir.