Üniversiteye yeni giren ya da devam etmekte olan öğrencilerin heyecanla beklediği kyk burs ve kredi başvuruları başladı. Başvuruları başlayan kyk burs başvurusu ve kredi başvuru süresi nedir, bu başvurular nasıl yapılır ve şartları nelerdir?

Kyk kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Kyk burs ve kredi başvuru süresi Ekim ayı başında başlayarak Ekim sonunda sona erecek. Başvurular tamamlandıktan sonra değerlendirmeler başlayacak, hak kazanan öğrenciler burs ve kredilerini ocak ayı başı itibariyle almaya başlayacak.

Kyk kredi başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Öğrenim kredisi olarak bilinen, üniversite öğrencilerine eğiti hayatı boyunca verilen KYK kredisi başvurusu yurt başvuruları ile aynı anda yapılabilir.

Öğrenim kredisi alabilmenin şartları arasında ilk sırada maddi durum belgelemesi vardır. Öğrencinin öğretim hayatı boyunca bu krediye ihtiyacı olduğunu gösterecek bir şekilde aile ve kendi gelirini belgelemesi gerekir. Özel bir durumu olmadıktan sonra TC vatandaşı olan tüm öğrenciler öğrenim kredisi alabilirler.

 • Yabancı uyruklu öğrenciler
 • Ailesinin gelir düzeyi yüksek olanlar
 • Asgari ücret düzeyinde düzenli geliri olan öğrenciler
 • Sigorta ile çalışan öğrenciler öğrenim kredisi alamazlar.

Öğrenim kredisi borcu, öğrenci mezun olup iki sene geçtikten sonra geri ödenir. Kredi faizi Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlara göre belirlenir.

Kredi yurtlar kurumu öğrenim kredisine kimler başvurabilir?

 • Ön lisans ve lisans öğrencileri
 • Iki yıllık okullardan mezun olan ve dikey geçiş sınavı ile dört yıllık üniversitelere geçiş yapan öğrenciler.
 • Master ve Doktora öğrencileri yüksek öğrenim kredisi imkanlarından yararlanabilirler.

Öğrenim kredisi başvurusu yapmak, detaylı bilgi almak için kyk.gov.tr sitesine bakabilirsiniz.

Kyk bursu nedir?

Kredi yurtlar kurumu tarafından eğitim masraflarını karşılayamayacak durumda olan öğrencilere destek için verilen burs, kyk bursudur. Öğrenim kredisinden farklı olarak kyk bursu geri ödemesizdir. Bu sebeple öğrencilerin başarısız olması gibi çeşitli durumlarla bursu krediye dönüştürülebilir ya da tamamen kesilebilir.

Kimler kyk bursu alabilir?

İhtiyaç sahibi tüm öğrenciler kyk burs başvurusu yapabilir. Kyk bursu başvurusunda öncelikli olanlar;

 • Şehiz, gazi yakını ve aileleri (şehit ve gazi kardeşi ya da çocuğu)
 • Anne ya da babasından birini veya ikisini kaybetmiş kişiler
 • Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı çocuk esirgeme kurumlarında yetişmiş ve sonrasında üniversiteye başlamış öğrenciler,
 • Milli sporcu belgesi olan sporcular
 • Sınava girilen yılda Seçme sınavı sonucunda ilk 100 e giren öğrenciler karşılıksız kyk bursu başvurularında önceliklidir.

Dikey geçiş yapan öğrenciler kyk bursu alabilir mi?

Iki yıllık bir eğitim kurumundan hiç yıl kaybetmeden, ara vermeden dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapan öğrenciler kyk bursu alabilirler. Iki yıllık okuldayken kyk bursu alan öğrenciler ara verirlerse dört yıllık okula geçtiklerinde burs alamayabilirler.

Karşılıksız KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Öğrenim bursu alan bir öğrencinin bursu çeşitli nedenlerle krediye dönüştürülebilir ya da kesilebilir. Kyk bursu kesilme nedenleri şunlardır;

 • Öğrencinin belirlenen not ortalaması tutturamaması, sınıfta kalması ve başarısız olması,
 • Öğrencinin devam etmekte olduğu öğrenim kurumundan ayrılması,
 • Kurum yurtlarından atılması, uzaklaştırma cezası alması
 • Öğrenim gördüğü okulun kapatılması
 • Kesin hüküm giyerek mahkum olması gibi durumlarda öğrencilerin kyk bursları kesilir.

Kyk bursunun öğrenim kredisine dönüştürülmesi

Kyk bursu alırken başarısız olan öğrencilerin bursu kesilir. Burs kesildikten sonra aynı öğrenci isterse kredi almaya devam edebilir. Bu kredi hesaplamaları için öncesinde öğrencinin durumu belgelemesi gerekebilir.

Katkı kredisi nedir?

Katkı kredisi, yine Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen üniversiteye girişte yatırılan okul harçları kredisidir. Son bir kaç yıldır okullarda harç kalktığı için artık bu kredi de verilmemektedir.

Yüksek lisans öğrencileri kyk kredisi veya bursu alabilir mi?

Yurt içinde ya da yurt dışında herhangi bir üniversitede öğrenim hakkı kazanan tüm yüksek lisans ve doktora öğrencileri öğrenim kredisi veya bursu olabilir. Kredi ödemeleri kredi alınan dönemin enflasyonuna göre belirlenen faiz oranları ile master sona erdikten sonra yapılır.