İçindekiler

KYK borcu olan çok kişi vardır. Bu borcu uzun süre ödeyemeyen kişilerin sayısı çok fazladır. KYK borcunun kredi notunu etkileyip etkilemeyeceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

KYK borcu Kredi ve Yurtlar Kurumu borcudur. Bu borcu ödeyemeyen ve geciktiren çok kişi vardır. Özellikle üniversite harçlarının kaldırılmadığı ve her dönem için alındığı yıllarda KYK’dan aldığı kredilerle üniversite harcını ödeyen kişiler mezun olduktan sonra borçlarını ödemekte zorlanmışlardır. Bunun üstüne öğrenim kredisi de eklenince borç kabarmıştır.

KYK Borcu Nedir?

KYK borcu üniversite öğrencilerinin KYK’dan aldığı üniversite harcı ve öğrenim kredisi borcudur. Bazı öğrencilere öğrenim bursu çıkarken bazılarına da öğrenim kredisi çıkmaktadır. Öğrenim kredisi öğrencilerin mezun olduktan bir yıl sonra ödemek zorunda olduğu bir borçtur. Ancak öğrenci henüz işe girmediyse bir dilekçe vererek bu ödeme zamanını bir yıl daha erteleyebilmektedir.

KYK borcunun içinde üniversite harç kredisi de vardır. Bu da geri ödemeli bir kredidir. Şu anda üniversitelere artık harç ödenmese de daha önce öğrenciler her dönem için harç ödemek zorundaydı. Daha sonra öğrenci bunu diğer kredi gibi mezun olduktan sonra belirli taksitlerle ödemekteydi.

Yakın zamanda devlet KYK borçlarının yapılandırılmasını sağlayan bir yasa çıkarsa da ve borcunu ödeyemeyen kişilere borçlarını yapılandırarak ödeme fırsatı verse de bu yapılandırmadan yararlanmayan ve borcunu ödeyemeyen çok kişi vardır. Bu yapılandırmadan yararlanmamanın nedeni yapılandırılan borç taksitlerinin ödenmemesi hâlinde kişinin yapılandırmadan yararlanma hakkını kaybetmesidir. Yani yapılandırılan borç taksidini kişinin geciktirme lüksü yoktur.

KYK borcunu ödemediğinizde borcun üstüne faiz ve gecikme cezası eklenmektedir. Geciktirdiğiniz her borç taksidine faiz yansıtılmakta ve her geçen gün borcu ödemek daha zor hâle gelmektedir. Ancak devlet mezun olan kişinin iki yıl sonra bir işe girmemiş olmasını önemsememekte ve borçların ödenmesi için gerekli süreyi başlatmaktadır. Çok uzun yıllar KYK borcunu ödemeyen kişiler vardır.

KYK Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

KYK borcunuzu ödemediğinizde borcunuz Vergi Dairesine aktarılır. Artık borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı resmî internet sitesinden ödemek zorunda kalırsınız. Bu ödemeler sırasında sistem banka hesap kartı ile yapılan ödemeleri kabul etmemekte ve sadece kredi kartı ile yapılacak ödemeleri kabul etmektedir.

Kredi notu bildiğiniz gibi ödenmemiş ve geciktirilmiş borçlardan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle borcunuzu ödemeniz şarttır. Ancak KYK borcunun kredi notunu etkilemediği bilinmektedir. Yani KYK borcunuzu geciktirdiğinizde ve ödemediğinizde bu borcunuz risk raporunda görünecektir. Risk raporunda ödemediğiniz kredi kartı ve kredi borçlarınız görünür.

KYK borcunuzu ödemediğinizde borcunuz vergi dairesine intikal etse de bu borcunuz risk raporunda görünmez. Ayrıca borcunu kredi notunuzu etkilemez. Kredi notunu etkileyen borçlar vergi mükellefi iseniz ödemediğiniz vergilerdir. Kredi borcunuzun taksitleri ve kredi kartı ekstre borçlarınız ayrıca kredili mevduat hesabınıza ait borçlarınız kredi notunuzu etkiler.