Vadesiz mevduat hesabı banka hesaplarından faiz getirmeyeni olarak bilinmektedir. Kolaylıkla istediğiniz anda nakit paraya dönüştürülen banka hesabıdır. Vadesiz mevduat hesabının kullanılmasındaki asıl amaç banka hesabı ve kişiler arasındaki para akışını sağlamak ve bu akışı nakit para olmadan gerçekleştirmektir. Vadesiz hesabınızdan dilediğiniz zaman para çekip dilediğiniz zaman hesabınıza para yatırabilirsiniz. Oluşturduğunuz hesap sayesinde fatura ödeme ve havale, EFT gibi işlemlerin hepsini internet bankacılığı ya da ATM aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz otomatik ödeme talimatınız ile bu işlemi daha da kolay hale getirebilirsiniz.

Açtığınız vadesiz mevduat hesabınızı aktif olarak kullanmayabilirsiniz. Kullanmadığınız vadesiz mevduat hesabınızı kapatmak için yapmanız gereken birkaç küçük işlem bulunuyor. Peki, kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı nasıl kapatılır?

Hesabınızı kapatmak için yapacağınız işlemler bankadan bankaya değişim göstermemektedir. Uygulanan prosedürler her bankada aynı yolu izlemektedir. Bankanıza vereceğiniz talimatlar ile vadesiz hesabınızı kapatmak için işlem yapabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arayarak vadesiz mevduat hesabını kapatamayacağınızı bilmelisiniz. Hesabınızı kapatmak için öncelikle bankanıza hesabınızı kapatmak istediğinize dair bir dilekçe yazmanız gerekiyor. İnternet, ATM ya da şubeden işlem yapabilirsiniz.

Bankaya vereceğiniz dilekçe için sol üst köşeye banka adını ve altına şubesini, kapatmak istediğiniz hesabın hesap numarasını ve bu hesabı kapatmak istediğinizi, ayrıca bunlara ek olarak da bankanızın size verdiği müşteri numaranızı yazmanız gerekiyor. Dilekçenin alt kısmına ise kişisel bilgilerinizi yazıp imza attığınızda dilekçeyi hazırlamış oluyorsunuz. Bu dilekçe sayesinde üzerindeki bilgiler ile banka tarafından işlem yapılarak vadesiz mevduat hesabınız kapatılmaktadır.

Kullanılmayan vadesiz mevduat hesabınızı kapatmanın dilekçe vermek dışında başka bir yolu daha bulunuyor. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız hesabınızı kapatmak için dilekçe vermenize gerek kalmıyor. Vadesiz hesabınızı kapattıktan sonra internet bankacılığınızı da kapatabilirsiniz