Bankaların en çok tepki gören masraflarından biri olmasına rağmen tahsil edilmeye devam eden hesap işletim ücreti her yıl belirli periyodlarda hesaplardan kesilen bir masraf türüdür. Bu masraf bankalar arasında farklılık göstermekte olup her bankanın tahsil ettiği ücret bu nedenle değişiktir. Bu konuda merak edilen sorulardan biride “Kullanılmayan hesaptan hesap işletim ücreti alınır mı?” sorusudur.

Vadesiz Hesaba Hesap İşletim Ücreti 

Bankalar özellikle de sık kullanılmayan ve hesapta fazla para tutulmayan vadesiz hesaplardan hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. Bunun nedeni bankanın bu hesaptan fazla para kazanmamasıdır. Günümüzde artık Finansbank Enpara yada TEB Bankası CEPTE TEB uygulaması gibi şubesiz bankacılık hizmeti sunan bankalarda bulunmaktadır. Bu bankalar aynı zamanda hesap işletim ücreti almayan bankalar olup banka masrafları ödemek istemeyen kişilere hitap etmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Her bankanın hesap işletim ücreti politikası farklı olup şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar kesinlikle hesap işletim ücreti almamaktadır. Bazı bankalarda ise hesaptan otomatik ödeme talimatı verilmesi ya da aylık olarak hesapta belirli bir paranın düzenli olarak tutulması gibi durumlarda hesap işletim ücretsiz bankacılık hesabından yararlanmanız sağlanmaktadır.

Hareket Olmayan Hesaptan Hesap İşletim Ücreti 

Kullanılmayan hesaptan hesap işletim ücreti alınması son derece tartışılan bir konu olup bu ücreti ödemek istemeyen kişilerin kesin olarak hesaplarını kapatmaları gerekir.