Çeşitli nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak ya da var olan borçlarımızı temizleyip bütçemizi kontrol altına almak için aldığımız bireysel ihtiyaç kredileri, özellikle vadesi çok uzun olduğunda yapılan toplu ödeme ile krediyi erken kapatmak isteyebiliriz. Peki, kredi taksitlerimizi ödemeye devam ederken elimize geçen toplu bir para ile kalan borcumuzu kapatmak bize bir avantaj sağlar mı?

Ülkemizde yaşayan insanların büyük bir bölümü bankalardan kredi alıyor. 3 ile 36 ay arasında değişen ihtiyaç kredisi vadelerinde özellikle uzun vadeli ödemeler, bir süre sonra insana yük olmaya başlıyor. Elinize geçen toplu para ile krediyi erken kapatmak yani kalan borcunuzu zamanından önce ödemek, o parayı bir vadeli mevduat hesabına yatırmaktan daha doğru bir adımdır. Bankaların uyguladığı aylık faiz oranları ve yıllık maliyet oranlarının sizi uzun bir süre etkilemesindense, ilk fırsatta borcunuzu kapatmak sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca bazı bankalar tüketicilere, krediyi erken kapatma indirimi de uygulamaktadır. Hangi bankaların böyle bir indirimi olduğuna, bankaların resmi adreslerinde yer alan kampanya ve indirimler sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Borçlu olmak, insanı yoran ve sürekli düşündüren bir durumdur. Borcun ödeme zamanı yaklaştığında insan psikolojik olarak etkilenir, ödeyip ödeyemeyeceğini düşünmeye, hesaplamalar yapmaya başlar ve bu her ay gerçekleşen kısır bir döngü gibidir. Hele bir de bu borcun uzun vadeli olması durumunda, içinden çıkılması zor bir durum haline gelir. Ayrıca krediyi erken kapatmak, kredinin ileriki dönemlerinde ödeyeceğiniz faizlerden biraz da olsa kurtulmanızı, bu da borcunuzu azaltmanızı sağlar. Bu durum yüksek tutardaki kredilerde avantaj sağlarken, 12 taksitli bir kredinin 7. ayda kapatılması durumunda size pek bir avantaj sağlayacaktır.