Kredi kullanan kişilerin en büyük ikilemleri kredilerini vaktinden önce kapatıp kapatmama konusunda yaşanmaktadır. Kredinin erken kapatılması halinde bankanın izleyeceği yol kredi türüne göre belirlenmektedir. Kredi erken kapatılırsa bu tüketicinin lehine mi yoksa aleyhine mi sonuçlanacağı hangi kredi türü için erken ödeme yapılacağına bağlıdır.

Konut kredisini erken ödeme sonucunda kapatılması durumunda erken ödeme cezası ödenmesi gerekmektedir. Bu ceza bankalar arasında farklılık göstermekle beraber genelde yüzde 2 olarak hesaplanmaktadır. Yani konut kredisi borcu 100 bin lira kalan bir kişi bu tutarı vadesinden önce ödeyerek konut kredisi kapama işlemini gerçekleştiriyorsa bu durumda 2 bin lira erken ödeme cezası öder.

 Taşıt kredisi erken ödeme işleminde ise ceza ödemesi söz konusu olmamakla beraber kredinin erken kapatılması durumunda faiz indiriminden yararlanılması mümkündür. Aynı durum ihtiyaç kredisi paketleri için de geçerli olup ihtiyaç kredisi erken ödeme cezası da bulunmamaktadır. Ancak burada hesaplanması gereken erken ödeme karşılığında yararlanacak olan faiz indirimidir. Bankalar faiz gelirinden zarar etmemek adına zaten kredi geri ödeme tablosu oluşturulurken kredi faizinin büyük bir bölümünü ilk aylarda tahsil etmektedir. Yani kredi geri ödeme listesi incelendiğinde ilk aylarda ödenen tutarların büyük bir bölümünün faiz küçük bir bölümünün ise ana para olduğu görülecektir. Ancak yine de uzun vadeli kredilerde kredinin erken kapatılması halinde avantaj sağlanabilir.