Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterleri karşılamaları gerekirken yine konut kredisi paketlerinde bu kriterlere ek olarak konuta ilişkin koşullarda aranmaktadır. Konut kredisine uygun olan evlere onay verilirken krediye uygun olmayan evler için kredi onayı alınması kesinlikle mümkün değildir. Peki, krediye uygun ev ne demek?

Konut Kredisine Uygun Olmayan Evler 

Aşağıda yer alan kriterlere sahip olan konut kredisine uygunluk şartları taşımayan evlerdir. Bu kriterler şunlardır:

  1. Tapusu olmayan evlere kesinlikle konut kredisi kullanılması mümkün değildir. Tapusuz eve konut kredisi verilmediği için kesinlikle kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu nedenle tapusu olan konutları tercih etmeleri önerilmektedir. Bunun nedeni bankanın tapusu olmayan konuta ipotek koyamamasıdır.
  2. İskan belgesi olmayan eve konut kredisi kullandırılmamaktadır. Ancak bazı bankalarda diğer koşulların tam olarak taşınması durumunda konut kredisi onayı iskanı olmayan evler içinde verilebilmektedir.
  3. Tamamlanmamış konuta konut kredisi kullandırılması ise tamamlanan miktara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Konutun yüzde 80 oranında tamamlanmış olması durumunda konut kredisi onayı verilebilmektedir.

Bu şartları taşımayan evler konut kredisine uygun olmayan evler olarak kabul edilmekte olup kişinin yüksek kredi notu ortalaması olsa dahi bu şartlar altında kesinlikle konut kredisi onayı alması mümkün değildir.