Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir Mi?

Bankaların en sık kullanılan kredi tiplerinden birisi konut kredileridir. Günümüzdeki insanlar ev alma konusundaki istekleri, bu durumun en büyük tetikleyicisi olmuştur. İnsanlar artık ev kiraları ödemek yerine, bankalardan kredi çekmekte ve böylece kira öder gibi bankaya borç ödemektedir. Kredi bittiği gün ise, insanlar bir ev sahibi olmaktadır.

Bankalardan kredi notuna başvuru yaparken, satın alınacak evin tapusunu bankaya beyan etmek gerekmektedir. Bu ev ile ilgili olarak tüm yasal sorumluluklar, kredi bitene kadar bankaya aittir. Kişilerin bu noktada en fazla merak ettiği nokta ise, kredisi devam eden evlerin satış konusuyla ilgilidir. Öncelikle kredisi devam eden ev satılabilir mi diye bakılacak olursa, kişilerin bu süreçte hiçbir şekilde satış işlemi yapma hakkını olmadığını söylemek gerekir. Kredisi devam eden ev, bankanın rehini sayılır. Yani ödemeleri aksatacak olursanız, banka bu ev üzerinden borcun geri kalanını tahsil eder ve resmi olarak mülk bankaya geçer. Daha net bir ifadeyle söylenebilir ki, kredisi bitmeyen bir ev tam olarak kişilerin sayılmaz. Banka kredi bitene kadar ev ile ilgili olarak kişilere hiçbir hak vermez.

Bankaya olan konut kredisi borçlarınızı aksatmanız durumunda bile, bankanın ipotek edilen bu eve sahip olma hakkı vardır. 90 gün gibi bir süre boyunca kredileri aksatmanız, evin elinizden gitmesine sebep olacaktır. Başvuru aşamasında bankanın evin tapusunu talep etme nedeni de budur. Satın alınacak evin tapusunu bankaya beyan etmeden hiçbir şekilde kredi alamazsınız. Tapusu bankaya beyan ettikten sonra, banka bu eve ipotek koyacaktır. Kredinin son taksiti ödendiği gün ise, evin üzerindeki ipotek resmi olarak kalkar ve ev üzerindeki tek yasal sorumluluk kişilere geçer. Konut kredisi çeken kişilerin de bu durumu göz önünde bulundurması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartı Borcundan Dolayı Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.