Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları ilgili departmanlar tarafından incelenmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Banka tarafından başvurunun uygun bulunması durumunda kredinin onaylanması gerçekleştirilirken uygun bulunmaması durumunda kredi reddi kararı verilir.

Kredi Neden Onaylanmaz?

Kredinin onaylanması için kredi başvuru formu dolduran kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekir. Bunlardan bazıları bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber bazıları ise değişmez kriterlerdir.

Örneğin düşük kredi notu ortalaması bazı bankalar için direkt kredi reddi nedeni olarak kabul edilirken düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak çalışmayana kredi verilmesi ya da kara listedekilere kredi veren bankalar kesinlikle bulunmamaktadır. Kredinin reddedilme nedenleri arasında en sık rastlanılanları ise şunlardır:

  • Kredi başvuru formu dolduran kişinin gereken kredi notu ortalamasına sahip olmaması. Yüksek riskli kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları son derece zordur.
  • Maaşa göre kredi hesaplaması yapmayan kişiler aylık ödeme tutarını doğru hesaplayamamaları durumunda kredi reddi yaşamaları kesindir. Kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesi en fazla aylık gelir tutarının yarısına gelmelidir.
  • Konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi paketlerde satın alınmak istenen konutun, taşıtın kredi şartlarını taşımamaları da kredinin reddedilmesine neden olmaktadır.