Bankaların sadece tek bir kısa mesaj ile bile kredi kullandırmaya başlaması sonucunda ne yazık ki hesaplamalar yapmadan bilinçsiz bir şekilde kredi kullanmayı alışkanlık haline getiren kişiler için bir süre sonra kredi ödemeleri büyük bir sorun haline gelmektedir.

Özellikle de borcu borçla ödemek olarak ta bilinen kredi kartı borcunu kapatmak için kredi kullanmak ya da kredi borcunu ödemek için kredi kartından para çekmek bir süre sonra çok daha yüksek bir borçla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Kredimi ödeyemiyorum 2016 başvurularının büyük çoğunluğu ne yazık ki bu şekilde oluşan borçlardır.

Kredi Borcumu Öğrenmek İstiyorum 

Bankalara olan borç sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz tek kaynak Findeks risk raporu talep etmektir. Bu raporda bankalara olan tüm borçlarınızı tek bir ekran üzerinden görmeniz mümkün kılınmaktadır. Bunun haricinde kullanabileceğiniz yöntem ise bankaların müşteri hizmetleri telefon numaraları ya da internet şubeleri üzerinden kimlik numaranız ile borç sorgulaması yapmaktır.

Kredi Borcu Yapılandırma 

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilere bankalar tarafından sunulan ödeme kolaylıklarından biri de kredi borcu yapılandırma hizmetidir. Bu hizmet sayesinde kredi borcunuz yeniden hesaplanır ve vade seçeneklerinden yararlanarak 36 aya kadar taksitlendirilir. Bu sayede taksit tutarının azaltılarak daha kolay ödeme yapılmasına olanak sağlanır. Kredi borcu yapılandırması 36 aya kadar taksitlendirilebilmektedir. Örneğin 24 ay ödemesi kalan kredi tutarının kredi yapılandırma işleminin ardından 36 ay olarak hesaplaması gerçekleştirilebilir.

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Son yıllarda tüketici lehine yapılan pek çok yasal düzenlemenin ardından kredi borcu ödenmezse hapis cezası ve icra gelmesi gibi pek çok konuda bankaların eli zayıflatılmış durumdadır. Ancak bankalar yeni geliştirdikleri kredi notu sistemi ile bu olumsuzlukları aşmayı başarmaktadır. Günümüzde kredi borcunu ödemeyen ve kredi borcu nedeniyle hakkında yasal işlem süreci başlatılan kişilerin hem isimleri kara liste adı verilen bir listeye kayıt edilmekte hem de sıfır kredi notu ortalaması ile cezalandırılmaktadır. Zaten adı kara listeye giren kişilerin ne yazık ki bir daha bankalardan kredi kullanmaları artık nerede ise imkansız bir hale getirilmektedir. Yasal süreyi bekleyip kara listeden çıkmak bile kredi kullanımı için yeterli olmamaktadır.