Kullanılan kredinin iyi planlanmaması, kredi kullanıldıktan sonra aylık bütçe yapılmadan harcamalara devam edilmesi gibi pek çok sorun nedeni ile ne yazık ki pek çok kişi ödeme zorluğuna düşmektedir. İlk aylarda küçük tutarlarla başlayan bütçe açıkları ne yazık ki bir süre sonra ödenemeyecek büyük tutarlara dönüşmekte ve kredimi ödeyemiyorum diyen kişilerin sayıları büyük oranda artmaktadır.

Peki, kredimi ödemekte zorlanıyorum diyen kişilerin ne yapmaları gerekir? Öncelikle ilk yapmanız gereken hemen bir aylık bütçe planı oluşturmaktır. Bu planda dışarıda yemek yemek, sinemaya gitmek ya da yeni kıyafetler almak gibi gereksiz tüm harcamaları borçlarınızı biraz düşürene kadar ertelemeye çalışın. Yaptığınız plana rağmen hala borcunu ödemekte zorlanıyor ve kredi taksitlerinizi geciktiriyorsanız bu durum da kredi yapılandırma başvurusunda bulunmanızdır.

Kredi yapılandırması sayesinde borcunuzu taksitlendirerek daha kolay bir şekilde ödeme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ancak taksitlendirme işlemi yapılırken borç ödeme taahhütnamesi imzalamanız durumunda borcunuzu ödememe durumunda çok ağır yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle borcunuzu kesinlikle ödeyebilecek bir durumda değilseniz kredi yapılandırma ve kredi taksitlendirme başvurusunda bulunmamanız gerekir.