Acil nakit ihtiyacı duyan kişilere sunulan en kolay para bulma yöntemi kredi kullanmak olarak öne çıkmaktadır. Ancak bunun için kişinin mutlaka belirli kredi onay şartları için uygun bulunması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişilerin kredi başvuruları ne yazık ki reddedilmektedir. Peki, kredi başvurusu reddedilince neler yapılmalı?

Kredi Red Nedenleri 

Kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda ilk yapmanız gereken hemen bankanızı arayarak kredi başvurunuzun neden reddedildiğini öğrenmektir. Çünkü bu nedenin ortadan kaldırılabilmesi durumunda kredi onayı alma ihtimaliniz her zaman vardır. Örneğin düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi reddi yaşayan bir kişinin uygun kredi yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamasını yükseltmesi ve ardından yeniden kredi başvuru formu doldurmaları durumunda kredi onayı alma ihtimalleri bulunmaktadır.

Kişinin maaşa göre kredi hesaplaması yapmadan kredi başvurusunda bulunması, kredi notu ortalamasının yetersiz kalması, kara listede olmak ya da bozuk kredi sicili bulunması gibi nedenlerde kredi reddi kararının verilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce kişinin mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamasını öğrenmesi, kredi kullanabilme puanı için yeterli seviyeye sahipse bu durumda maaşa göre kredi hesaplaması yapılmalı ve buna göre başvuruda bulunulmalıdır.