Acil para ihtiyacı olan kişilerin yanı sıra evlerinde tadilat yapmak ya da eğitim giderleri için destek arayan kişilerin ilk tercihleri bankadan kredi kullanmak olmaktadır. Ancak “kredi kullanmak istiyorum” diyen kişilerin mutlaka bankaların aradıkları kredi kullanım koşulları için uygun bulunmaları gerekir.

Bankalar Neden Kredi Vermez?

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin bazı durumlarda kesinlikle kredi onayı almaları mümkün değildir. Kredi reddi nedenleri çok çeşitli olup bunlardan ilki kredi sicilinin bozulması sonucu yasal takip altına girmektir.

Bu durumda kara listeye girmek ile karşı karşıya kalınır ki bu da 5 yıl boyunca kesinlikle bankadan kredi kullanılamayacağı anlamına gelir. Yani kara listeye girenlere kredi verilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Düşük Kredi Notuna Kredi 

Bir diğer kredi red nedeni de kişinin düşük kredi notu ortalamasına sahip olmasıdır. Kredi notunun düşük olması durumunda banka kredi red kararı vermekte olup bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak buna göre kredi başvurusuna karar vermesi gerekmektedir. Çünkü düşük skora kredi kullandırılması mümkün değildir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi kararı verilmesinin nedeni maaşa göre limiti belirlenmemesidir. Bunun için kredi limiti belirlenirken kişinin maaşının yarısını geçmeyecek kredi aylık ödeme tutarı dikkate alınmalıdır.