Kredinizin onaylanmaması durumunda bankanın kredi talebinize onay vermemesinin pek çok nedeni olabilir. Kredinizin onaylanmamasının nedenlerini anlayabilmek için yazımızda sıraladığımız olası gerekçelere göz atabilirsiniz.

Bankalardan kredi talep ettiğinizde heyecanlı, endişeli ya da tedirgin bir şekilde bankadan gelecek cevabı beklersiniz. Ancak kredi talebiniz banka tarafından onaylanmayabilir. Bu red cevabının pek çok sebebi olabilir. Bu yüzden bankanın kredi talebinize red cevabı vermesi durumunda bunun nedenlerini araştırmanız gerekecektir.

Bankaların hemen hemen tümü kredi talebinize onay ya da red cevabı verdiğinde bu cevabın gerekçesini size bildirmez. Yani kredi talebinizi neden onayladığını ya da neden reddettiğini bilemezsiniz. Bu gerekçenin ne olduğunu öğrenmek için müşteri hizmetlerini aradığınızda bile müşteri temsilcisi size bankanın neden kredi talebinizi reddettiği konusunda bir cevap veremez. Bu yüzden kredi başvurunuzun neden onaylanmadığını bulmak size kalır.

Kredi Başvurum Neden Onaylanmadı ?

Krediniz onaylanmadığında bunun çok sayıda gerekçesi olabilir. Bunlardan en çok bilineni kredi notunuzun bankanın istediği düzeyde olmamasıdır. Yani kredi notunuz bankaya göre düşüktür. Aynı şekilde, risk raporunuzu inceleyen banka sizin riskli bir müşteri olduğunuz sonucuna varmış olabilir. Yani siz bu durumda bankalara güven veren bir müşteri olmazsınız.

Eğer banka sizin güvenilir olduğunuzu düşünmemişse bu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Kredinizin onaylanmamasının bir nedeni de işinizin ve maaşınızın sürekli olmamasıdır. Yani eğer bir iş yerinde uzun süre çalışmıyorsanız, iş yeriniz sürekli değişiyorsa, sigorta kaydınız uzun süreli değilse, sürekli olarak iş değiştiriyorsanız banka size güvenip kredi vermeyecektir.

Bir iş yerinde sürekli değilseniz banka size güvenmez. Ayrıca bir işe gireli uzun süre olmadıysa ve geçmişinizde uzun süreli çalıştığınız bir yer yoksa banka size yine güvenmeyecektir. Bankalar müşteride öncelikle kararlı ve sürekli durumlar ararlar. Memurların kefil olarak istenmesinin ve kredi başvurularının çabucak onaylanmasının nedeni budur. Kredinizin onaylanmama sebeplerinden biri de maaşınızın yeterince yüksek olmaması olabilir.

Eğer maaşınız düşükse banka size kredi vermeyebilir. Ayrıca talep ettiğiniz kredinin geri ödeme taksitlerinin sizin maaşınızın yarısını aşmaması gerekir. Eğer geri ödeme taksitleri sizin maaşınızın yarısını aşan bir kredi talep ettiyseniz bu durumda banka sizin kredi talebinizi onaylamayacaktır. Eğer evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa banka bu durumda kredi geri ödeme taksitlerinin, sizin ve eşinizin maaşları toplamının yarısını geçmemesi gerektiğini kıstas olarak alacaktır. Eğer siz taksitleri bu tutarı aşan bir kredi başvurusu yaptıysanız elbette yine red cevabı alırsınız.

Kredinizin onaylanmaması yukarıda sıraladığımız nedenlere bağlı olabilir. Bazı durumlarda kişinin kredi notu yüksek olsa da bankalar kişinin risk raporunda riskli bir durum gördükleri için kredi başvurusuna onay vermeyebilirler. Bu durumların tümü bankadan bankaya değişebilmektedir. Bankaların çoğu ayrıca maaşınızdan kesinti yapılması ya da maaşınızın bir kısmının nafaka olarak verilmesi gibi gerekçeleri öne sürerek kredi başvurularına onay vermemektedirler.