Kredi kullanan ancak bir süre sonra ödeme zorluğuna düşen kişiler hakkında bankalar önce alacağın tahsili için farklı yöntemler dener. Kredi borcu yapılandırma hizmeti bunlardan en çok tercih edilenidir.

Ancak sunulan seçeneklere rağmen kredi borcunu 3 ödeme dönemi üst üste ödemeyen kişiler hakkında banka alacak takibi başlatır. Kredinin icraya düşmesi olarak ta bilinen bu durumda yapılacak en mantıklı yöntem borcun ödenebilmesi için banka ile uzlaşmaya gitmeye çalışmaktır.

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Banka ilk ay kredi son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu ödemeyen müşterisini arayarak borcunu ödemesini talep eder. İkinci ve üçüncü aylarda da borcun ödenmemesi durumunda kredi borcu banka tarafından kendi avukatına devredilir ve kredinin yasal takibi başlatılarak gerekli işlemler yapılır. Yani kredi borcu icraya düşmüş olur. Banka avukatı icra takibini başlatmadan son bir kez borçluyu arar ve kredi yapılandırması için seçenek sunar. Bu kullanabileceğiniz en son çaredir ve bir sonraki adım olarak banka hakkınızda icra takibi başlatır.

Kredi İcralık Oldu Ne Olur?

Kredi borcunun icralık olması durumunda yaşayabileceğiniz en büyük olumsuzluk kara listeye girmek ya da kredi sicilinin bozulması durumudur. Çünkü bu durumda bir daha bankalardan kredili ürünler için onay almanız nerede ise imkansız gibi bir hal alır. Bu nedenle en azından kredi yapılandırması yaparak borcun ödenmesi için farklı yöntemleri denemeniz çok önemlidir.