Acil nakit para ihtiyacı duyan kişilerin yaşayabilecekleri büyük sorunlardan biride bankadan kredi reddi sonucu almalarıdır. Kredi onayı almakta zorlanan ve kredisi çıkmayan kişilerin ya onay almalarını engelleyen nedeni bularak ortadan kaldırmaları ya da alternatif para bulma yöntemleri bularak bunları denemeleri gerekir.

Çıkmayan Krediler Nasıl Çıkarılır?

Kredi reddi sonucu ile karşı karşıya kalan kişinin ilk iş olarak hemen bankayı arayarak kredi başvurusunun neden reddedildiğini öğrenmesi gerekir. Çünkü bu nedenin mümkünse ortadan kaldırılması durumunda kişinin kredi onayı alması konusunda önünde engel kalmayacaktır.

Düşük Kredi Notu Ortalaması 

Genelde bankaların kredi red nedenleri arasında ilk sırayı yetersiz kredi notu ortalaması almaktadır. Kişinin düşük kredi notuna sahip olması durumunda ya başvuruda bulunmayarak kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak bir süre beklemesi ya da yüksek gelir beyan ederek daha düşük tutarlı krediler için başvuruda bulunması gerekir. Kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapılarak mutlaka kredi başvurusu buna göre şekillendirilmelidir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama

Kredi onayı almak için mutlaka aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmanız ve bu gelirin kullanmak istediğiniz kredi tutarını karşılaması gerekir. Bankalar maaşa göre kredi hesaplaması yaparken kullanılmak istenen kredi tutarının aylık geri ödemesinin belgelenebilir aylık gelir tutarının yarısını aşmamasına dikkat etmektedir. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi en fazla aylık ödemesi 650 liraya kadar olan krediler için onay alabilir.