Bankaların sunduğu hizmetlerden biride kredili mevduat hesabı seçeneğidir. Peki, kredili mevduat hesabı ne demek? Bilindiği üzere bankadan hesap açtırmak isteyen kişilere vadesiz hesap açılmaktadır.

Yatırım hesabı ya da vadeli hesaplar gibi diğer tüm hesaplar bu açılan hesaba bağlanmakta ve ana hesap olarak vadesiz hesap kullanılmaktadır. Kredili mevduat hesabı da vadesiz hesaba bağlı olarak açılan ve vadesiz hesapta paranız olmasa dahi belirlenen limitler dahilinde işlem yapmanıza olanak sağlayan hesap türüdür.

Kredili Mevduat Hesabı 

Özellikle de banka hesabını çok sık kullanan ve hesaptan otomatik ödeme talimatı veren kişiler için kredili mevduat hesabı hesaplarını sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri için çok önemlidir.

Kredili Mevduat Hesabı Ne Demek?

Kredili Mevduat Hesabı Ne Demek?

Bankalar müşterilerinin kredi notu ortalamalarına göre kredili mevduat hesabı taleplerini yanıtlamakta ve müşterilerine bu hakkı tanıyıp tanımama konusunda karar vermektedir. Bu hesaplar üzerinden kullanılan tutarlara günlük faiz işletilmesi ve çekilen tutarın 45 gün içerisinde yatırılma zorunluluğu bulunması dikkatli kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir.

Kredili Mevduat Borcu Nedir?

 Kredili mevduat hesabını kullanan kişilerin vadesiz hesaplarında para bulunmamasına rağmen bankacılık işlemlerini yapmaları, para çekmeleri ya da fatura ödemesi gerçekleştirmeleri gibi durumlarda kredili mevduat borcu oluşmuş olur. Kredili mevduat borcu belirlenen tarihlerde ödenmezse kredili mevduat hesabı bloke edilerek borç ödenene kadar kullanıma kapatılır.