Bankaların sunduğu hizmetlerden biri de kredili mevduat hesabıdır. Bu hesabın hareketlerini gösteren yazılı belgeye ise kredili mevduat hesabı adı verilmektedir. Bankalar yazılı olarak posta yolu ile gönderilen kredili mevduat hesabı ekstresi için müşterilerinden ücret talep etmektedir. Bu nedenle hesabında hareket olan kişilerin mutlaka bankalarına başvuruda bulunarak ya bu ekstreyi istemediklerini ya da e-posta yolu ile talep ettiklerini bildirmek zorundadır.

Kredili Mevduat Nedir?

Vadesiz hesap açtıran kişilere bankalar tarafından sunulan özel bir bankacılık hizmeti olan kredili mevduat hesabı vadesiz hesaba bağlı olan, bu hesapta para olmasa dahi bankacılık işlemlerini yapmanıza olanak sağlayan ek hesaptır.

Özellikle de kredi ödemesi olan, hesaptan otomatik ödeme talimatı veren banka hesabını aktif olarak kullanan kişilerin sıklıkla yaralandığı kredili mevduat hesabı ya da ek hesap olarak bilinen bu hesaplar hesabınızda paranız olmasa dahi hem nakit para çekmenizi sağlamakta hem de ödemelerde gecikmeye düşmenizi engelleyerek kredi notu ortalamanızı korumaktadır.

Ek Hesaptan Para Çekme

Açılan kredili mevduat hesabından para çekmek aslında çok tercih edilmemesi gereken bir işlemdir. Çünkü çekilen parayı mutlaka 1 ay içinde geri ödemeniz gerekir. Ütstelik parayı ödeyene kadar ana paraya günlük faiz işletilir ve yine nakit çekim ücreti tahsil edilir. Yani kredi kartından para çekmek ile artı hesaptan para çekmek arasında hiçbir fark yoktur. Ancak kısa süreli nakit ihtiyaçları ve acil para talepleri için her zaman yararlanabileceğiniz hazır limit olarak görülmelidir.