Ekonomiye bağlı olarak değişen imkanlarla markalar müşterilerine kolaylık sağlamak için her gün yeni bir özellik ortaya çıkarıyor. Daha hızlı, daha ekonomik ve daha güvenli olma noktasında birbirleri ile yarışan kargo şirketleri şimdi de kredili kargo dönemini başlatıyor. Kredili kargo tam olarak nedir, özellikleri nelerdir?

Kredili kargo nedir?

Kredili kargo sisteminde müşterilerin daha uygun fiyatlarla daha fazla kargo gönderebilmesi planlanıyor. 50 TL- 100 TL- 200 TL- 250 TL- 1000 TL ve en fazla 3000 TL ye kadar oluşturulabilen bu kredilerde kargo göndericileri 30 kg a kadar gönderilerini paketleri dahilinde kredilerinden kullanarak gönderiyor. Türkiye’nin her yerine gönderim yapılabilirken, sık sık kargo kullanmak zorunda kalan küçük işletmelere, yerel ve bölgesel üreticilere destek sağlanmak isteniyor.

Kredili kargo takip süreci nasıl işliyor?

Normal kargolarda olduğu gibi kredili kargoda da takip online olarak takip numarası ile yapılabiliyor. Kredili kargo teslim süreçleri de aynı şekilde diğer kargolar ile aynı şekilde işliyor. Şimdilik Sürat kargo markasının verdiği hizmetlerden biri olan kredili kargo sistemi aslında sadakat kart özelliklerinin bir yansıması gibi düşünülebilir.

Kredili kargonun özellikleri nelerdir?

Belirlenen miktarda alınan krediler dahilinde Türkiye’nin çeşitli yerlerine gönderim yapılabiliyor. Bu gönderimlerde kapıda ödeme ya da alıcı ödeme seçenekleri de mümkün.

Kargo işlemleri şubenizden ürünleri almaya gelen çalışanlar tarafından standart kargolar gibi yapılıyor. Müşterilerine daha kolay ödeme imkanları sunan kredili kargo sisteminde, taksitlendirme ve parça parça ödeme mümkün.

Kobiler, küçük işletmeler, sürekli gönderim yapan şirketler için oluşturulan kredi paketleri yanında aileler, anne babalar, manav gibi esnaf için de 50 TL- 100 TL-200 TL gibi daha küçük kredi paketleri belirlenmiştir. Anne babaların çocuklarına kolayla kargo gönderebilmeleri sağlanmaktadır.

Kurumsal müşterilerin, düzenli gönderim yapan firmaların faydalandığı kapıdan alıp kapıya getirme hizmetini kredili kargo uygulamasında herkes kullanabiliyor. Sadece ağırlık sınırının olduğu bu uygulamada mesafe fark etmeksizin belirlenen krediler dahilinde gönderim yapılıyor. Ön ödemeli kargo hizmetlerinde bu şekilde paket gönderim fiyatları diğerlerine göre çok daha ekonomik bir hale geliyor.

Kredili kargo hizmetleri özellikle e ticaret işine girdikten sonra çok daha gelişmiş ve kolay bir kargo gönderimi ihtiyacı duyan markalar için geliştirildi. Bilindiği üzere e ticarette ülkemizdeki en büyük sorun kargo. Çoğu insan kargolarının eksik, yanlış ya da geç gelmesinden şikayetçi. Dünyanın e ticaret devi Amazon’un kendi kargo sistemine sahip olmasının ise, markayı bu hale getiren en önemli nokta olduğu iddia ediliyor.

Türkiye’deki e ticaret sitelerinin hemen hemen hiç birinin stok oluşturduğu bir deposu yok. Tedarikçilerle çalıştıkları için müşteriden sipariş geldiğinde marka tedarikçiyle iletişime geçip ondan gönderim yapmasını istiyor. Sonrasında oluşan kopukluklar ise müşteri ile marka arasında sorunlara yol açıyor. Bunun önüne geçilmesi için ülkemizde kargo hizmetlerinin çok daha hızlı ve sorunsuz bir hale gelmesi yönünde çalışmalar devam ediyor.